Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Promyczki z SP 2 poznają obecnie zanikający zawód szewca


Film dodał(a) Jolka Storzyńska
ponad 2 lat temu, wyświetleń 558


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Grupa Promyczków poznała specyfikę zawodu szewca. Miała możliwość obejrzenia różnorodnych narzędzi i akcesoriów niezbędnych w pracy pana Romualda Rydlewskiego. Dzieci z wielkim zainteresowaniem wysłuchały jego opowieści, poznały sposób naprawiania butów. Dowiedziały się, że pan Romuald swoją profesję rozpoczął w wieku 14 lat, przyglądając się pracy swojego taty, Stefana Rydlewskiego.  

Dzieci podczas wycieczki mogły zobaczyć 100-letnią maszynę do szycia do naprawiania butów, a także 150-letnią skórę, którą Pan Romuald po dziś dzień wykorzystuje w swojej pracy. Wzbogaciły swoją wiedzę o nowe pojęcia rzemieślnicze: modełko, zelówki, szpilorek do robienia dziurek, ambus służący do sklejania brzegów butów, cholewka, fleki, branzel (usztywnienie z tyłu buta). 

Promyczki mogły również podejrzeć pracę szlifierki, przynoszącej ulgę w ręcznej pracy szewca. Usłyszały, że szewc nie tylko naprawia buty, ale także plecaki i torebki. 

Zawód szewski obecnie jest bardzo mało popularny i coraz mniej rzemieślników jest już tak oddanych swojej pracy. 

Przedszkolaki poprzez bezpośrednią obserwację łatwiej mogły zapamiętać przekazane treści poznawcze, zaspakajając potrzebę wiedzy o zawodzie szewca.

 

Opracowała: Jolanta Storzyńska

Komentarze

Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska