Akademia Edukacji posiada AKREDYTACJĘ Małopolskiego Kuratora Oświaty

Społeczność

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

SPRAWOZDANIE Z PROJEKTU,, PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”


Film dodał(a) Agata Zakrzewska
rok temu, wyświetleń 287


Wpis został sprawdzony przez moderatora

                         SPRAWOZDANIE Z REALIZACJI MIĘDZYNARODOWEGO PROJEKTU

                                                  ,, PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.

 

Przedszkole Smerfy w Markach wzięło udział w realizacji Międzynarodowego Projektu :       ,, Piękna Nasza Polska  Cała”. W początkowej fazie projektu przewidziano iż realizować będzie go tylko najstarsza grupa Ważniaki. Jednak w trakcie do realizacji niektórych zadań włączyły się także pozostałe grupy z naszego przedszkola. Ważniaki wspólnie wybrały do realizacji 11 z dwudziestu zadań. W trakcie realizacji pierwszych zadań dzieci i rodzice przedszkolaków tak zachwyciły się projektem, że zrealizowaliśmy wszystkie 20 zadań. Mało tego w związku z jego realizacją powstało wiele innych działań około projektowych.

Zad.1 Nauka i zaśpiewanie Hymnu Polski- wszystkie grupy przedszkolne nauczyły się i wykonały 4 zwrotki Hymnu w dniu 9 listopada podczas bicia Rekordu Guinnessa.

Zad.2 Zajęcie otwarte dla rodziców. W dniu 14 października grupa Ważniaki wzięła udział w przedstawieniu patriotycznym pt. ,, W Pałacyku po bitwie’’,  adresowanym do rodziców i mieszkańców naszego miasta, które odbyło się w Pałacu Briggsów w Markach. Po zakończeniu przedstawienia dzieci dały koncert pieśni patriotycznych.

Zad.3 W dniu 8 listopada odbył się uroczysty apel 100 lat Niepodległości.

Zad.4 Podczas trwania projektu dzieci systematycznie uczyły się pieśni patriotycznych, które wykonały podczas występów w dniu14 października i 8 listopada podczas uroczystej akademii. Dzieci nauczyły się : O mój rozmarynie, Rozkwitały pąki białych róż, Ułani, ułani, Marsz pierwszej brygady, Szara piechota, Przybyli ułani i inne.

Zad.5. Dzieci nauczyły się tańczyć Poloneza. Taniec wykonano podczas uroczystej akademii w dniu 8 listopada.( Scenariusz uroczystości na stronie projektu.)

Zad.6 W poszczególnych grupach dzieci nauczyły się wierszy dostosowanych do ich wieku i możliwości. Ważniaki; ,,Rozbiory – Droga do wolności’’- A. Dziechciarczyk. Osiłki-            ,,  Polska jest wspaniała” a Spryciarze,, Katechizm polskiego dziecka’’- W. Bełza.

Zad.7 Kącik patriotyczny zadanie wykonane. Kącik taki powstał w ogólnodostępnej części przedszkola oraz w poszczególnych grupach.

Zad.8 Zadanie wykonane w dniach 10-11 grudnia, techniką kolażu. Strój wykonano na podstawie oryginalnego stroju ludowego damskiego, wypożyczonego ze Stowarzyszenia Marki Pustelnik Struga.

Zad. 9 W zadaniu udział wzięły cztery  grupy przedszkolne. Dzieci wykonały : Myszkę, Chusteczkę haftowaną , Jawor i Niedźwiedź.

Zad10. Według przepisu Babci Róży dzieci w dniu 5 października kisiły kapustę a w dniu 14 listopada na warsztatach kulinarnych wykonały surówkę z kiszonej kapusty.

Zad. 11 Na skrzydłach historii- prezentacja multimedialna  na stronie projektu.

Zad.12. Samodzielnie wykonaną pocztówkę przedstawiającą Marki  przesłano do P. Ludmiły wraz z podpisami dzieci.

Zad.13. Zadanie wykonane w dniu 7 września. Kartki wraz z życzeniami  wysłane do Fundacji Sensoria.

Zad.14. Moja mała Ojczyzna – konkurs plastyczny przeprowadzony w dniach 20 – 21 września. Wazniaki wykonały makiety charakterystycznych budynków naszego miasta. Nie zabrakło mareckiej ciuchci – symbolu Marek. Grupa Osiłków zorganizowała plener malarski. Zorganizowano wystawę prac dzieci dostępną dla całego przedszkola i rodziców.

Zad.15 i 16  Dzień Mody Patriotycznej i Drzewo Pamięci zadania zrealizowano w niu 6 listopada. Fotorelacja na stronie projektu.

Zad. 17 Konkurs fotograficzny pt. ,, To wszystko Polska” trwał w naszym przedszkolu przez cały listopad . Przeznaczony dla rodziców z dziećmi i nauczycieli. Wpłynęło 34 prace. Regulamin na stro9nie projektu.

Zad.18 Szlakiem historii – zadanie realizowano wieloetapowo. 18 września zorganizowano wycieczkę po naszym mieście. W dniu 11 wrzesnia odwiedzili nas Państwo John i Flora Briggsowie  w role których wcielili się członkowie stowarzyszenia Marki, Pustelnik, Struga, którzy w  strojach z epoki przybliżyli nam historię rozwoju naszego miasta. 16 października zwiedziliśmy Piekarnię Sobańscy produkującą pieczywo z receptury sprzed 140 lat.

Zad.19  Turniej wiedzy patriotycznej przeprowadzono  w poszczególnych grupach. Zadania dostosowano do wieku i wiadomości dzieci z poszczególnych grup.

Zad. 20 Zawody sportowe Biało- Czerwoni przeprowadzono w dniu  11 października. Rozegrano konkurencje indywidualne i grupowe. Zawody zakończył tradycyjny mecz: Dwa ognie.

                                                           

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.


Strona projektu


Zobacz wszystkie wpisy
od Agata ZakrzewskaWyślij wiadomość
do Agata Zakrzewska

Komentarze

Wyślij wiadomość do Agata Zakrzewska