PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA W PRZEDSZKOLU SAMORZĄDOWYM NR 2 W DYWITACH

Film dodał(a) Katarzyna Cichocka

Przedszkole Samorządowe nr 2 w Dywitach wzięło udział we wspaniałym projekcie „Piękna Nasza Polska Cała”. Jesteśmy nowym dwuoddziałowym przedszkolem, które pracę rozpoczęło od września 2018roku. Mimo tak krótkiej działalności z wielkim zaangażowaniem włączyliśmy się w realizację tego wspaniałego przedsięwzięcia.

Dzieci wraz z rodzicami bardzo chętnie włączyli się w realizację projektu na terenie naszego przedszkola. Wszyscy byli zaangażowani i chętni do działania. Koordynatorem w naszej placówce była mgr Katarzyna Cichocka.  Udało nam się zrealizować 13 z podanych punktów , których opis znajduje się poniżej. Do pisemnego sprawozdania dołączamy filmik, który ukazuje zadania i niektóre aktywności naszych przedszkolaków w związkuz kształtowaniem postaw patriotycznych. Dziękujemy z wspaniałą inicjatywę i inspirację do działania.

1 - Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego. Do realizacji tego punktu włączyli się podopieczni zarówno grupy młodszej – Biedronki, jak i starszej – Świetliki. W odśpiewanie hymnu włączyli się również rodzice oraz zaproszeni goście honorowi.

3 - Apel lub inscenizacja z okazji 11 listopada. Dzieci z obu grup naszego przedszkola wspólnie opracowały program o tematyce patriotycznej i zaprezentowały go 9 listopada 2018r. Program zawierał wiersze, tańce i piosenki ukazujące oddanie i miłość naszej Ojczyźnie.

4 – Nauka i odśpiewanie piosenek o tematyce patriotycznej Zozi - Co to jest niepodległość oraz Niezwykłe lekcje rytmiki  - Jestem Polakiem

5 - Nauka tańca ludowego  - Polka warszawska.

6  - Nauka wiersza o tematyce patriotycznej - Katechizm polskiego dziecka oraz  Barwy Ojczyste Cz. Janczarski

7 - Zorganizowanie Kącika „Piękna nasza Polska cała” -  o tematyce folkowej  i  patriotycznej w placówce wraz z logo projektu. Stworzenie tablicy o tematyce patriotycznej oraz kolażu zdjęć w ramkach ukazujących nasz region – Olsztyn.

8 - Praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” – format A1, technika dowolna. Wykonanie wraz z dziećmi  stroju kobiecego i męskiego warmińskiego w formie sylwet do robienia zdjęć.

9 - Zabawa ludowa Dwa gołębzie, Zając i Szewc– zapoznanie dzieci z wybraną zabawą ludową.

10 - „Według przepisu Babci lub Dziadka” – wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy Jabłka w szlafroczkach z przepisu zawartego w książce kucharskiej pt. Zasmakuj w Warmii, degustacja i podzielenie się przepisem

14 - Konkurs Plastyczny dla dzieci z rodzicami pt. „Moja mała Ojczyzna”-  przeprowadzenie konkursu plastycznego w grupie według własnego regulaminu. Zadaniem dzieci było stworzenie w domu pracy przedstawiającej godło polskie w dowolnej technice i z dowolnych materiałów według własnego pomysłu.

16 - „Drzewo Pamięci” – zasadzenie na terenie Dywit dębu pamięci w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, jako symbolu życia i wolności, ku pamięci Adama Michała Zamoyskiego. W uroczystym sadzeniu dębu pamięci brali udział m. in.  wójt gminy Dywity, pani kurator z Olsztyna, przedstawiciele nadleśnictwa.

17 - Konkurs Fotograficzny pt. „To wszystko Polska” – zorganizowanie konkursu przedszkolnego dla rodzin naszych podopiecznych.

18) - Szlakiem historii – zorganizowanie wycieczki, której celem będzie poznanie zabytków kultury regionalnej, dorobku historycznego, kultury, architektury i tradycji. Zorganizowałam wycieczkę na stare miasto w Olsztynie. Dzieci zwiedzały  Dom Gazety Olsztyńskiej – MUZEUM oraz brały udział w lekcji historii naszego regionu. Odbyliśmy również spacer po starówce, poznawaliśmy architekturę oraz omawialiśmy budynki i pomniki oraz związaną z nimi historię.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Katarzyna Cichocka

do Katarzyna Cichocka