Realizacja projektu w Przedszkolu Publicznym nr 20 w Tarnowie

Film dodał(a) Ewelina Dziekan

Wykaz zadań zrealizowanych przez dzieci i nauczycielki w Przedszkolu Publicznym nr 20 w Tarnowie w ramach projektu „Piękna nasza Polska cała”

1. Nauka i zaśpiewanie Hymny Polski podczas uroczystości z okazji 11 listopada

Przedszkolaki z wszystkich grup opanowały cztery zwrotki Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego i wykonały go podczas uroczystości z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

2. Przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców pt. „Tarnów nasze miasto”

Przedszkolaki z grupy III wspólnie z nauczycielką zaprosiły rodziców na zajęcia otwarte. Dzieci podczas zajęć obejrzały prezentację multimedialną o Tarnowie; wykazały się wiedzą o swojej miejscowości i charakterystycznych zabytkach; uczestniczyły w zabawach ruchowych; na zakończenie wykonały wspólnie z rodzicami herb Tarnowa.

3. Przygotowanie i zaprezentowanie inscenizacji z okazji 11 listopada przez grupę starszaków.
Z okazji Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości, które w tym roku obchodziło szczególną rocznicę, 9 listopada przedszkolaki z grupy V VI zaprezentowały występ artystyczny dla swoich młodszych kolegów. Poprzez recytowanie wierszy, śpiewanie piosenek patriotycznych i taniec uczciły tak ważne dla Polski święto.

4. Nauka piosenki Rodzinny kraj

Dzieci podczas realizacji projektu nauczyły się wiele piosenek o tematyce patriotycznej, jedną z nich była „Rodzinny kraj”, zaprezentowana przez grupę starszaków podczas uroczystości 9 listopada.

5. Nauka tańca ludowego

Przedszkolaki z grup V i VI nauczyły się tańczyć „Krakowiaka”, który został zaprezentowany podczas uroczystości 9 listopada.

6. Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Dzieci poznały różne wiersze o tematyce patriotycznej, które zaprezentowały na uroczystości 9 listopada. Tradycją naszego przedszkola jest również organizacja Między-przedszkolnego Konkursu Recytatorskiego. W tym roku tematem przewodnim był patriotyzm. W konkursie pod nazwą: "Polska to kraina, która się w sercu zaczyna" wielu przedszkolaków starało się jak najpiękniej zaprezentować swój wiersz. Dzieci z uwagą słuchało Jury, nauczyciele i dzieci biorące udział w konkursie. Podczas oczekiwania na wyniki konkursu dzieci zostały zaproszone na smaczny poczęstunek. Za wysiłek, zaangażowanie, ciekawą recytację nagrodzono dyplomami i upominkami wszystkich uczestników.

7. Wykonanie tematycznej gazetki ściennej pt. „Piękna nasza Polska cała”
w poszczególnych salach.

W każdej sali w naszym przedszkolu nauczycielki wspólnie z dziećmi przygotowały gazetki ścienne „Piękna nasza Polska cała”, na których zamieszczone zostały najważniejsze informacje dotyczące naszego kraju, zdjęcia zabytków, a także ludowe stroje.

8. Praca plastyczna grupowa Strój ludowy naszego regionu wykonana przez grupę zuchów.

Dzieci z grupy II wspólnie z nauczycielką przygotowały pracę plastyczną przedstawiającą strój krakowski.

9. Opracowanie zbioru zabaw: „Zabawy z dzieciństwa moich dziadków”

Nauczycielki przygotowały radę szkoleniową pt”Wykorzystanie tradycji w edukacji przedszkolnej” a także zbiór zabaw z dzieciństwa moich dziadków. Referat oraz zbiór został umieszczony w księgozbiorze przedszkolnym. Dzieci zostały zapoznane z zabawą „Jawor, jawor”.

10. Według przepisu Babci lub Dziadka .

Zajęcia poświęcone tradycji pieczenia chleba. Celem zajęcia było poznanie kolejnych etapów jego powstawania , począwszy od siewu zboża poprzez zbiory i wypiek
w piekarni. Dzieci poznały i degustowały także ciemnie i jasne pieczywo. Podsumowaniem zajęć był własnoręczny wypiek chleba wg przepisu Babci. Starannie połączyliśmy wszystkie składniki i z niecierpliwością czekaliśmy aż ciasto wyrośnie, by móc je upiec. Przedszkolaki degustowały własny wypiek podczas podwieczorku.

Przepis:

1 kg mąki
3 łyż. pestek dyni
3 łyż. siemię lniane
3 łyż. otręby pszenne
5dkg drożdży
1 litr ciepłej wody
1 łyż. soli
piec w 200 st.

11. Na skrzydłach historii wykonanie prezentacji multimedialnej

Nauczycielka grupy III przygotowała prezentację multimedialną o Tarnowie
i zaprezentowanie dzieciom podczas zajęć otwartych dla rodziców.

12. Piękna nasza Polska cała – przygotowanie pocztówki.

Grupa starszaków zaprojektowała pocztówkę Tarnowa; celem tego zadania było wykonanie z nadesłanych pocztówek mapy Polski.

13. Dzień Mody Patriotycznej

Na dzień Uroczystości z okazji dnia 11 listopada dzieci przygotowały wspólnie
z rodzicami wymyślony przez siebie ubiór patriotyczny, który zaprezentowały podczas pokazu; najlepsze stroje zostały nagrodzone.

14. Na terenie przedszkola został zorganizowany konkurs fotograficzny dla dzieci
i rodziców na temat: To wszystko Polska.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Ewelina Dziekan

do Ewelina Dziekan