SPRAWOZDANIE - PRZEDSZKOLE SAMORZĄDOWE NR 2 W BRZOZOWIE

Film dodał(a) Anna Adamska

PIEKNA NASZA POLSKA CAŁA”

– podsumowanie z realizacji Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego w Przedszkolu Samorządowym nr 2 im Marii Konopnickiej w Brzozowie

3 września 2018 roku Przedszkole Samorządowe nr 2 w Brzozowie przystąpiło do Międzynarodowego Projektu Edukacyjnego „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.

Głównym celem projektu  było kształtowanie postaw patriotycznych u najmłodszych, uwrażliwianie ich na piękno, folklor i tradycje Polski oraz kształtowanie tożsamości narodowej dzieci.

Cele szczegółowe projektu zakładały, iż po zakończonej realizacji zadań dzieci będą znały historie państwa polskiego, jego symbole narodowe. Dzieci miały poznać tradycje, zwyczaje, obrzędy ludowe, tańce ludowe oraz potrawy regionalne. Po realizacji programu przedszkolaki miały odczuwać dumę oraz radość z bycia Polakiem. Z wielka radością możemy stwierdzić , że w naszym przedszkolu cele te zostały osiągnięte w 100%.

Od września do grudnia nasi wychowankowie zrealizowali aż 17 zadań wynikających z projektu. W bardzo ciekawy jak również przystępny sposób nasze przedszkolaki przeżywały przygodę z patriotyzmem.

Dzięki zaangażowaniu i współpracy wszystkich nauczycieli zrealizowaliśmy następujące przedsięwzięcia:

• nauka, osłuchanie i odśpiewanie Hymnu  Polski (wszystkie grupy)
  • przeprowadzenie zajęcia otwartego dla rodziców o tematyce patriotycznej (grupa Pszczółki)
  • inscenizacja z okazji 11 listopada (grupa Biedronki)
  • nauka pieśni patriotycznej - koncert pieśni „Póki my żyjemy” (kółko wokalne)
  • nauka tańca ludowego (wszystkie grupy)
  • nauka wiersza o tematyce patriotycznej (grupa Motylki)
  • zorganizowanie kącika „Piękna nasza Polska cała” (zespół projektu)
  •  praca plastyczna grupowa „Strój ludowy naszego regionu” (kółko plastyczne)
  • nauka zabaw ludowych (grupa Jagódki)
  • wykonanie z dziećmi regionalnej potrawy, degustacja – „Według przepisu Babci”, szarlotka babci Basi (grupa Pszczółki)
  • „ Na skrzydłach historii’ – prezentacja mulimedialna o Brzozowie (grupa Pszczółki, grupa Wędrowniczki)
  • wysłanie pocztówki swojej miejscowości  - wykonanie mapy Polski z otrzymanych pocztówek (grupa Wędrowniczki)
  • konkurs plastyczny dla dzieci z rodzicami „Moja mała ojczyzna” (wszystkie grupy)
  •  „Dzień Mody Patriotycznej” (wszystkie grupy)
  • „Drzewo pamięci”  - zasadzenie na terenie ogrodu przedszkolnego drzewa jako symbolu życia i wolności – (grupa Krasnale)
  •  zawody sportowe „Biało – czerwoni” ( grupa Wędrowniczki)
  • Uwieńczeniem naszego projektu był zorganizowany  13 grudnia 2018 roku turniej wiedzy patriotycznej „Kocham Cię Polsko”. Podczas turnieju dzieci miały możliwość zaprezentowania zdobytych podczas realizacji projektu umiejętności i wiadomości. Należy przyznać, że z wszystkimi przygotowanymi zadaniami przedszkolaki poradziły sobie wspaniale, pokazując tym samym, że przekazana przez nauczycieli wiedza została im w pamięci. Na zakończenie uczestnicy turnieju otrzymali dyplomy .

Mamy nadzieję, że zdobyte wiadomości i umiejętności pozostaną na długo w pamięci i sercach naszych przedszkolaków.

* Jako multimedialne podsumowanie projektu. Został zamieszczony film multimedialny. Przedszkole nie rości sobie żadnych praw autorskich do wykorzystanych w nim utworów.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Anna Adamska

do Anna Adamska