PODSUMOWANIE PROJEKTU „PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA”.PS NR 36 W KIELCACH

Film dodał(a) Karolina Jaśkowska

W międzynarodowym projekcie „Piękna nasza Polska cała” wzięły udział dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 36 w Kielcach. W realizację projektu zaangażowane były wszystkie cztery grupy przedszkolne, przedział wiekowy od 2,5 do 6 lat wraz z wychowawcami: Justyna Grzesik, Renata Tofil, Karolina Jaśkowska, Ilona Moskwa, Teresa Wieczorek–Makowska, Anna Gil, Ewa Kubicka. Koordynatorem projektu była Pani Karolina Jaśkowska. Wszystkie zdjęcia i filmy zostały zamieszczone w jednym filmie podsumowującym cały projekt. Podczas trwania projektu zostały zrealizowane następujące zadania

I.

Zadanie 1) Nauka, osłuchanie się i zaśpiewanie Hymnu Polski – Mazurka Dąbrowskiego.

Realizacja zadania przez wszystkie grupy wraz z zaproszonymi rodzicami i dziadkami odbyła się 9 listopada o godzinie. 11:11. Podczas akcji „ Rekord dla Niepodległej”, która została zainicjowana w ramach obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, wzięło udział ponad 120 osób.

II.

Zadanie 2) Przeprowadzenie zajęć otwartych dla rodziców o tematyce patriotycznej.

Realizacja zadania odbyła się w dniu odśpiewania uroczystego hymnu. Tematem  było wykonanie kokardy narodowej. Scenariusz zajęć otwartych został zamieszczony na stronie.

III.

Zadanie 3)

Inscenizacja z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Dnia 14.11.2018r. odbył się uroczysty Apel z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W uroczystości wzięli udział nauczyciele, rodzice, dziadkowie. Cała inscenizacja zawierała wiersze, tańce oraz piosenki patriotyczne, które zamieszczone są w filmie. Scenariusz inscenizacji został wstawiony na stronę.

IV.

Zadanie 4)

Nauka piosenki – Rodzinny Kraj

Dzieci zaprezentowały piosenkę Rodzinny Kraj.

V.

Zadanie 5)

Nauka tańca ludowego

Realizacja zadania odbyła się podczas inscenizacji z okazji odzyskania niepodległości. Dzieci wykonały taniec ludowy „Kujawiak”, a także „Polka Kłaniana”. W zadaniu wzięły udział dwie grupy przedszkolne - starszaki oraz średniaki.

VI.

Zadanie 6) Nauka wiersza o tematyce patriotycznej

Nauka wiersza została zrealizowana w starszej grupie. Dzieci nauczyły się wiersza pt, „Kto ty jesteś” Władysława Bełzy i in. podczas przygotowania inscenizacji.

VII.

Zadanie 9) Zabawa ludowa.

Zapoznanie dzieci z zabawami ludowymi . Kółko i fajerka oraz Kręciołek - bąk z guzika i dratwy.

VIII.

Zadanie 10)

"Według przepisu Babci lub Dziadka".

Dzieci wraz wychowawcami oraz z zaproszonym gościem wykonały regionalny placek spod kamienia.

IX.

Zadanie 11)

Na skrzydłach historii”-

Wykonanie prezentacji multimedialnej:  „Kielce - moja mała ojczyzna”.

X.

Zadanie 12)

„Piękna nasza Polska cała”

Wysłanie z dziećmi pocztówki swojej miejscowości do Pani Ludmiły Fabiszewskiej – koordynatora projektu „Piękna nasza Polska cała”.

XI.

Zadanie 14) Konkurs plastyczny dla dzieci „Moja mała Ojczyzna”.

Przeprowadzenie konkursu plastycznego w grupie pięcio- i sześciolatków. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały pamiątkowe nagrody.

XII.

Zadanie 16) „Drzewo Pamięci”.

Dzieci wraz z wychowawcami oraz pracownikami przedszkola zasadziły na terenie przedszkola Dąb - symbol życia i wolności.

XIII.

Zadanie 17)

Konkurs fotograficzny pt. „To wszystko Polska”.

Zorganizowanie konkursu przedszkolnego dla rodziców. Celem konkursu było pokazanie wyjątkowości naszego regionu świętokrzyskiego. Wszyscy autorzy zdjęć otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe.

XIV.

Zadanie18) „Szlakiem historii”.

Zorganizowanie wycieczki do Pałacu Biskupów Krakowskich oraz do Pomnika Dzika Kiełka. Celem wycieczki było poznanie kultury i zabytków Kielc, a także przybliżenie dzieciom historii powstania miasta.

W imieniu całego grona pedagogicznego  Przedszkola Samorządowego nr 36 w Kielcach składamy na ręce Pani Ludmiły Fabiszewskiej serdeczne podziękowania za stworzenie i prowadzenie tak interesującego projektu edukacyjnego, który  niesamowicie pomógł rozwinąć skrzydła nam nauczycielom, a  przede wszystkim naszym małym pociechom, które z ogromną radością realizowały zadania z projektu. Serdeczności  dla wszystkich pracujących nad stroną.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Karolina Jaśkowska

do Karolina Jaśkowska