Smerfy z Publicznego Przedszkola nr 2 "Pod Topolą" w Świdwinie

Film dodał(a) Joanna Zimny

Dzieci od najmłodszych lat powinny być włączone w nurt wydarzeń, w którym uczestniczy jego najbliższe otoczenie. Nie można pominąć tak istotnej sprawy jak wpływ przedszkola na kształtowanie osobowości dziecka, kształtowanie jego uczuć patriotycznych. Dlatego też,  postanowiłam wspólnie z moimi Smerfami przystąpić do Międzynarodowego Projektu "Piękna nasza Polska cała". Realizując projekt pragnęłam, aby dotarł on do jak największej liczy odbiorców dlatego do jego realizacji włączeni zostali  rodzice oraz środowisko przedszkolne i lokalne. Każde realizowane przez nas działanie dawało nam wiele radości. Było dla nas wyzwaniem oraz wyjątkowym przeżyciem.

Pierwszym naszym zadaniem jakie wykonaliśmy w ramach projektu było wysłanie kartek do powstańców "Napisz kartkę Bohaterom". Dzieci z przejęciem ozdabiały pocztówki, które wspólnie nadaliśmy na poczcie. W tym samym czasie wysłaliśmy również pocztówkę z Świdwinem do przedszkolaków z Aleksandrowa Łódzkiego.

W naszej sali zorganizowaliśmy kącik "Piękna nasza Polska cała". Następnie Smerfy uczestniczyły w wyjątkowej wycieczce po naszym mieście "Szlakiem historii", podczas której, przedszkolaki zwiedzały wyjątkowe miejsca pamięci i kultury naszego miasta.

5 listopada nasze przedszkole odwiedzili rodzice, którzy aktywnie uczestniczyli  w zajęciach otwartych "Biała i czerwona wstęga". Po zajęciach opiekunowie pomogli nam wykonać pracę plastyczną przedstawiającą strój ludowy.

W celu upamiętnienia 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości w ogrodzie przedszkolnym posadziliśmy dęby. Uroczystego otwarcia "Alei Dębowej" -symbolu życia i wolności dokonała nasza Pani Dyrektor.

Pomiędzy realizacją kolejnych działań w ramach projektu dzieci przygotowywały się do uroczystego apelu pt. "Niepodległa", gdzie zaprezentowały społeczności przedszkolnej piosenki i wiersze o tematyce patriotycznej. Kulminacyjnym momentem było wspólne odśpiewanie Hymnu Polski -Mazurka Dąbrowskiego.

W ramach projektu moi milusińscy wspólnie z rodzicami przygotowali w domu pracę plastyczną "Kwiaty dla Niepodległej", za którą dostali pamiątkowe dyplomy i drobne upominki.

Smerfy poznały też zabawy ludowe, najbardziej do gustu przypadła im znana zabawa "Gąski, gąski do domu".

Podczas realizacji projektu nie mogło zabraknąć wspólnego gotowania z naszymi przedszkolnymi kuchareczkami. "Według przepisu Babci i Dziadka" tak nazywało się nasze kolejne zadanie. Podczas niego Smerfy poznały przepis na racuchy, obserwowały jak rośnie, a podczas podwieczorku kosztowały efekt wspólnej pracy... palce lizać.

Ale to jeszcze nie koniec naszych zmagań. Smerfy aktywnie uczestniczyły w grupowym turnieju wiedzy patriotycznej "Kocham cię, Polsko" oraz w zawodach sportowych "Biało-czerwoni, gdzie każdy uczestnik dostał pamiątkowy dyplom i medal.

Niezwykle wyjątkowym działaniem było zorganizowanie dla całej społeczności przedszkola "Polskiego dnia mody", gdzie wszystkie grupy przedszkolne zaprezentowały stroje charakteryzujące nasz kraj.

Chyba największym wyzwaniem była prezentacja tańca poloneza podczas uroczystych obchodów odzyskania przez Polskę Niepodległości w ZSR w Świdwinie, gdzie moi wychowankowie spisali się na medal.

Niezwykle wyjątkowym przedsięwzięciem w ramach projektu była realizacja naszego ostatniego zadania Wieczornicy pt. "Na skrzydłach historii", którą poprowadził dla naszych rodziców i dzieci Pan Piotr Feliński. Zapach świec, stare fotografie naszego miasta oraz poruszające opowieści naszego gościa wprowadziły wszystkich uczestników w zadumę. Również podczas zajęć przedszkolaki miały możliwość obejrzeć prezentację multimedialną przedstawiającą współczesny Świdwin.

Dziękujemy wszystkim, którzy pomogli nam w realizacji projektu.

Piękna Nasza Polska cała

Międzynarodowy Projekt Edukacyjny „Piękna nasza Polska cała” jest odpowiedzią na wyjątkowe święto Polaków – 100. rocznicę odzyskania niepodległości.

od Joanna Zimny

do Joanna Zimny