Tydzień śląski

Wydarzenie dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

Tradycja obchodzenia w naszym przedszkolu Dnia Górnika jest równie długa jak istnienie placówki. Przez lata obchodzone były uroczyste akademie, zapraszani górnicy. Taki zwyczaj panował we wszystkich przedszkolach na Śląsku, i w każdym był podobnie organizowany. Ostatnimi czasy tradycja ta zamiera, uroczystości obchodzone z okazji Barbórki są sporadyczne, górnicy też coraz rzadziej odwiedzają przedszkola. Jednym słowem tradycja zanika.

Pierwszy tydzień grudnia warto więc poświęcić na zapoznanie dzieci z tradycjami regionu śląskiego i jego kulturą. Strój śląski, ten odświętny i ten codzienny, gwara, okres od narodzin do późnego wieku, pieśni i tańce, pozwalają na stworzenie ciekawego cyklu zajęć, począwszy od trzylatków. Warto uczyć dzieci Śląska, pokazywać piękne miejsca, nawet na folderach i widokówkach, odwiedzać izby regionalne, zapraszać ludzi bezpośrednio związanych z regionem.

W naszym przedszkolu organizowałyśmy już Karczmę Śląską – rodzice mogli spróbować pysznego kołocza, pajdy z tłustym, żurku. Dzieci również mogą zapoznać się z kuchnią regionalną - dbają oto nasze panie kucharki i pani intendentka. Obowiązkowo czytamy literaturę związaną z naszym regionem i zorganizowałyśmy konkursy wewnątrzprzedszkolne na ilustracje do zbioru „Wężowa królewna” i „W skarbnikowym królestwie”. Słuchamy również muzyki śląskiej. Gościła u nas również orkiestra górnicza KWK „Staszic”, dając niezapomniane koncerty.

Nawiązaliśmy współpracę z Urzędami Miast Racibórz, Cieszyn, Wisła, Szczyrk, Ustroń, Istebna, Katowice i zorganizowaliśmy wystawę na terenie przedszkola „Od Śląska do Śląska”. Wystawa prezentowała wizerunki miast, dzięki podarowanym folderom, ilustracjom, przewodnikom, mapom. Nie zaprzestałyśmy również zapraszania górników- co roku odwiedzają nas w towarzystwie Skarbnika. Opowieści zaprzyjaźnionego górnika, przewodnika kopalni „Quido” podobają się zarówno starszym jak i młodszym. Ciekawostki spod ziemi, przedmioty używane w górnictwie pobudzają wyobraźnię przedszkolaków.

W tym roku zorganizowałyśmy kącik, w którym lalki prezentowały tradycyjne stroje śląskie, spotkanie z książką i piosenką, wizytę górnika i międzyprzedszkolny konkurs plastyczny „Kolory wstążki”. Każda grupa przygotowała krótki program, prezentując swoje umiejętności wokalne i taneczne, związane z śląskim regionem. Odrobina wysiłku z naszej strony, pomysł, a przede wszystkim chęci sprawiają że nudna akademia przeobraziła się w Tydzień Śląski, pełen kultury i tradycji. Warto i trzeba organizować takie imprezy, angażować w nie rodziców i środowisko. Wiadomo, czym skorupka za młodu...

od Dorota Kozioł- Żurawska

do Dorota Kozioł- Żurawska