Zwiedzamy Salę Balową i Salę Morską - Rydzyna

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Dnia 15 października maluszki z Przedszkola w Rydzynie po raz drugi odbyły wycieczkę do Zamku Sułkowskich. Druga (ale oczywiście nie ostatnia) wycieczka miała na celu przekazanie dzieciom w prosty sposób informacji na temat funkcji dwóch sal, największej - balowej oraz morskiej. Na tzw. "balówce" dzieci obejrzały przepiękne malowidła, które znajdują sie na suficie oraz olbrzymi, kryształowy  żyrandol. Pani Beata pokazała również kolejny w muzycznej edukacji dzieci instrument - fortepian, który różni sie od pianina i organów np. wielkością. Dzieci pochwaliły się znajomością nowej piosenki, która w sali balowej zabrzmiała jak prawdziwy koncert. Potem udaliśmy sie do sali morskiej. Zielony dywan symbilizuje tam wodę, a całe ściany i sufit pokrywa morski krajobraz. Przepiękne muszle, potwory i konie morskie, prawdziwe dno oceanu. Dech zapiera piękno tej sali. A pomyśleć, że była ona całkowicie zniszczona... ukłon w stronę konserwatorów i artystów. Dzieci połozyły się na dywanie, ponieważ ładniej oglądało się dno czyli sufit na leżąco i cichutko dyskutowały na temat zwierząt morskich, które są tam wyrzeźbione.   Mieliśmy również okazję zagościć w apartamencie królewskim. Tam, oprócz obejrzenia wyposażenia, Panie opowiedziały dzieciom legendę o Białej Damie, która pokutuje w Zamku, poniewaz popełniła okrutną zbrodnię. Dzieci słuchały legendy z wielkim zainteresowaniem. Na koniec podziękowaliśmy pani Grazynce i poszlismy do windy; dzieci naciskały przycisk 0, by zjechać na parter zamku. Na dziedzińcu zmiana - ostatnio było jeszcze zielono, dziś żółto i czerwono, prawdziwa jesień.

Pozdrawiamy z Rydzyny
gr. "Kotki" z Panią Beatką