Książka (dla) przedszkolaka

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Tafil

W Przedszkolu Miejskim Nr 4 w Giżycku od 1 marca 2012r. działa "Baju-baj - Klub Małego Słuchacza bajek i wierszyków” dla dzieci 3-4-letnich. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu po 30 minut, jedno z zajęć połączone jest z wykonywaniem pracy plastycznej na temat czytanej bajki, wierszyka. Zadaniem klubu jest: rozwijanie zainteresowań książką już od najmłodszych lat, poznanie utworów literatury dziecięcej (wiersze, bajki, baśnie), kształtowanie poczucia poszanowania książki, uświadomienie rodzicom wartości płynących z głośnego czytania dzieciom, rozwijanie języka, pamięci i wyobraźni, przedstawianie w formie plastycznej wrażeń z wysłuchanych utworów.
Założycielki klubu utworzyły specjalne miejsce, czyli "Kącik małego czytelnika” - jest to miejsce w hollu przedszkola, wyposażone w stolik i krzesełka, znajdują się w nim różne książeczki dla dzieci, kolorowanki z bajkami, kredki, zdjęcia i opisy działalności klubu (spotkania, wycieczki). Kącik cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem. Korzystają z niego dzieci wraz z rodzicami podczas przyprowadzania i odbierania dzieci z przedszkola.
Do "Kącika małego czytelnika” dzieci przynoszą własne książeczki i zostawiają w kąciku na stałe. Przynoszą też bardzo dużo książeczek do swoich grup, a wszystko to w ramach przedszkolnej akcji "Podziel się książeczką”- zainspirowanej i prowadzonej przez założycielki klubu.

Efekty pracy "Klubu Małego Słuchacza bajek i wierszyków”:
- zorganizowanie międzyprzedszkolnego konkursu plastycznego dla dzieci wraz z rodzicami pt. „Moja ulubiona bajka"- udział wzięło 40 dzieci wraz z rodzicami. Nauczycielki prowadzące klub pozyskały sponsorów, były nagrody książkowe, dyplomy;
- wycieczka do Biblioteki Miejskiej dla dzieci 3-4 letnich;
- współpraca z Mazurskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Policją, Strażą Miejską, Ndleśnictwem w Giżycku; przedstawiciele odwiedzili klub, czytali krótkie opowiadania o różnych zagrożeniach, o przyrodzie, zwierzętach, opowiadali i pokazywali swoje ulubione książeczki z dzieciństwa;
- zapraszanie do czytania książek: babć i dziadków dzieci, rodziców, absolwentów przedszkola, starszego rodzeństwa, bibliotekarki;
- założenie w hollu przedszkola gazetki ściennej dla rodziców przedstawiającej wartości czytania dzieciom, zamieszczanie wykazu literatury dla dzieci.

W tym roku przedszkolnym Klub planuje następujące wydarzenia:
- kontynuacja dotychczasowych działań klubu;
- organizacja ogólnopolskiego konkursu plastycznego "Ulubiony bajkowy bohater”;
- organizacja międzyprzedszkolnej zabawy literackiej dla dzieci 3-4 letnich pod hasłem "Snuj się, snuj, bajeczko”- zaproszenie do czytania dzieciom przedstawicieli lokalnej władzy: burmistrz, radni;
- włączenie się w akcję prowadzoną przez czasopismo "Bliżej przedszkola” - "Książeczka dla malucha” - dzieci będą mogły wypożyczać wybrane w "Kąciku małego czytelnika” książeczki do domu.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Małgorzata Tafil

do Małgorzata Tafil