Jesteśmy EKO - Przedszkole Nr 13 im. H.Ch. Andersena w Żorach

Wydarzenie dodał(a) Sabina Przymusińska

Po raz pierwszy Przedszkole Nr 13 w Żorach włączyło się do edukacyjno – ekologicznego programu „Święto drzewa”, organizowanego przez Klub Gaja. Koordynatorem akcji była nauczycielka Sabina Smorzik, która do włączenia się w akcję zaangażowała grupę 4-latków. Naszym głównym celem było zachęcenie dzieci do działania na rzecz ochrony środowiska. Skupiliśmy się przede wszystkim na posadzeniu otrzymanych przez organizatorów drzew. Jednak dzięki temu mogliśmy dodatkowo zapoznać dzieci z tematyką związaną z ich ochroną. Dzieci z ogromnym zaangażowaniem pracowały w przedszkolnym ogrodzie, gdzie posadziliśmy drzewa. Zgrabiały i zbierały liście, wykopywały dołki, plantowały i dzięki swojemu zapałowi i wkładanej w powyższe prace energii uzmysłowiły nam, jak bardzo ważne są tego typu zajęcia, gdzie praktycznymi działami można zachęcić dzieci do rozwijania postaw i zachowań ekologicznych.
W czasie zajęć dydaktycznych często podkreślamy, jak istotną rolę odgrywa utrzymanie czystości otoczenia. Na zajęciach w terenie dzieci zapoznały się z możliwościami segregowania śmieci, a przy okazji zaznajomiły się z pojęciami dotyczącymi recyklingu papieru. Ponadto wykorzystaliśmy dary jesieni – okolicznych drzew do stworzenia prac plastycznych i  włączyliśmy się do akcji „Zbieramy żołędzie”, organizowanej przez Chorzowski Ogród Zoologiczny. Zebrane żołędzie będą pokarmem dla zwierząt. Przebieg akcji można śledzić na stronie internetowej naszego Przedszkola, co podnosi rywalizację i motywuje do aktywnego udziału. Oprócz prac z wykorzystaniem naturalnego materiału, stworzyliśmy prace plastyczne na dużych formatach nt. „Jesienny, czysty las”. Dzieci za pomocą pędzli i farb mogły wyrazić swoje wyobrażenia, związane z wizerunkiem lasu, zachęcającego do jesiennych spacerów. Przedszkolacy, korzystając z przepięknej, jesiennej pogody zwiedzali okolice, gdzie wśród dróg i alejek podziwiali stare drzewa. Tam przeprowadziliśmy zajęcia badawcze i zajęcia związane z ekspresją twórczą dzieci, szukaniem nowym dźwięków, korzystając z żołędzi i kasztanów, liści, kory, patyczków. Dzięki temu wyzwoliliśmy kreatywność dzieci i poznaliśmy elementy budowy drzew.
Jesteśmy pewni, że przyłączymy się do akcji „Święto drzewa” również w przyszłym roku. Już teraz planujemy kolejne prace w naszym ogrodzie, by stawał się coraz piękniejszy.

od Sabina Przymusińska

do Sabina Przymusińska