Dożynki w Przedszkolu w Zembrowie
Edukacja regionalna wprowadza maluchy w świat wartości i jest mocno związana z kulturą lokalną .Zaspokaja u dzieci potrzebę ruchu oraz radość z zabaw, które czerpią z tradycji regionu. Umożliwiają one poznanie dziedzictwa kulturowego swojego regionu.
11-ego września 2012 r. w naszej placówce odbyły się dożynki przedszkolne. Gościliśmy wójta naszej gminy Piotra Ireneusza Wyszyńskiego, rodziców oraz dzieci wraz z wychowawczyniami z Przedszkola Nr 3 w Sokołowie Podl. na zaproszenie dyrektor Anny Chmiel.
Dożynki rozpoczęła zaprzyjażniona z naszą placówką twórczyni ludowa Ewa Mitowska. Wszystkie dzieci i goście wzięli udział w zajęciach warsztatowych „Równianka”.
Równianka – symbol żniw - składa się ze zbóż, polnych kwiatów i ziół. Jest przybrana kolorowymi wstążkami.
Równianka towarzyszyła żniwiarzom przez cały okres żniw. Gospodynie wiły ją przed żniwami, wieszały na drzewie, a po ukończonych zbiorach pozostawiały na polu myszom, ptakom i innemu robactwu na pożarcie, aby nie przenosiły się do stodoły gospodarzom.
Wieniec dożynkowy wniosły dziewczynki przy naszej pomocy. Po bokach szły inne z równiankami i koszyczkami pełnymi plonów ziemi. Za nimi szli chłopcy żniwiarze z grabiami i kosami. Piekarz niósł chleb dożynkowy. Głośno rozbrzmiewała melodia „Otwierajcie nam szeroko wrota" oraz „Plon niesiemy plon".
Maluchy choć jeszcze stremowane, bo to dopiero początek września z przejęciem wydeklamowały swoje kwestie, a starszaki zaprezentowały inscenizację o etapach powstawania chleba. Były dawne zabawy ze śpiewem oraz mnóstwo zabaw zręcznościowych w których brali udział również nasi goście.
Dzieci wzbogaciły swoją wiedzę o różne gatunki zbóż i wypieków.
Zaproszone dzieci ugościliśmy plackiem drożdżowym i różnymi gatunkami swojskiego chleba.
Mamy nadzieję, że nasi goście bawili się dobrze i że kiedyś znowu się spotkamy.
Po obiedzie nadszedł czas na pieczone kiełbaski, jabłka i ziemniaki. Wszystkim smakował chleb ze smalcem oraz „małosolne” ogóreczki przygotowane przez rodziców. Wspaniała pogoda oraz uśmiech towarzyszyły wszystkim podczas całej imprezy.







To są nasi goście.


























































































