Magia świąt i tradycji

Wydarzenie dodał(a) Aneta Kalwajtys

Dzieci przedszkolne z zainteresowaniem obserwują, co dzieje się w najbliższym otoczeniu i chętnie uczestniczą w różnych uroczystościach. Od tego, w jakim środowisku wychowuje się dziecko, jakie wzory zachowania zostaną mu przekazane, zależy w dużej mierze to, jakim będzie w przyszłości człowiekiem i co będzie potrafił przekazać własnym dzieciom. Najlepszym okresem do uczenia dzieci poszanowania tradycji są święta. Jest to szczególny magiczny okres nie tylko w życiu dziecka, ale i dorosłego. Szybkie tempo życia, natłok spraw i obowiązków sprawił, że nie mamy czasu na kultywowanie naszych tradycji. Pojawiła się również ostatnio nowa forma spędzania świat, organizowana przez firmy turystyczne w górach, nad morzem, czy za granicą. Dziecko ma wówczas niewielkie możliwości zapoznania się z tradycjami i obyczajami towarzyszącymi nam od pokoleń. Dlatego, miedzy innymi na przedszkolu spoczywa obowiązek wspomagania rodziny w wychowaniu dzieci znających i szanujących tradycje. Aby sprostać temu zadaniu przedszkole organizuje zajęcia, które przybliżają różnorodne święta, w tym święta Bożego Narodzenia i Święta Wielkanocne. Dzieci poznają legendy, przyśpiewki ludowe związane ze świętami. Na zajęciach plastycznych wykonują ozdoby świąteczne z wykorzystaniem różnorodnych technik plastycznych. Organizowane są  konkursy, kiermasze świąteczne na których prezentowane są wytwory dzieci. Dużym wsparciem dla przedszkoli w Koszalinie są zajęcia organizowane w Muzeum. Cyklicznie organizowane są zajęcia przed świętami Bożego Narodzenia i Świętami Wielkanocnymi dla dzieci 5 i 6 letnich. Zajęcia przygotowane są zawsze profesjonalnie, wzbogacone legendami i ciekawymi akcesoriami muzealnymi. Nasze przedszkolaki z Przedszkola Nr 9 im. Bursztynek w Koszalinie uczestniczyły ostatnio w lekcji muzealnej na temat tradycji malowania jaj tuż przed Świętami Wielkanocnymi.

Aneta Kalwajtys, nauczyciel, Przedszkole Nr 9 im. Bursztynek w Koszalinie

od Aneta Kalwajtys