Moja stolica

Wydarzenie dodał(a) Beata Musielak

Stoi syrenka nad Wisłą
słońce w jej włosach zabłysło
Warszawskie dzieci tu przyszły
stanęły na brzegu Wisły.
Kiwaja Syrence ręką
"Jak sie miewasz syrenko?"

Przedszkolak jest patriotą i swój kraj zna, a juz nasza ukochaną stolicę - Warszawę znać musi, z tego powodu zajęcia dotyczące jej poznawania sa ciekawe i pozwalają nam zrozumieć dlaczego akurat to miasto jest stolicą Polski.

Jedziemy pociągiem do Warszawy, po drodze słuchamy legendy Warszawskiej - Legendy E. Szelburg- Zarębiny.

Dawno, bardzo dawno nad brzegiem Wisły zalegała puszcza nieprzebyta. Księcia mazowieckiego była to puszcza. Pewnego razu zapragnął książe upolować na grubego zwierza. Wyjechał z myśliwymi w mazowiecką puszczę. Oddalił się od grupy i zniknął innym z oczu. Ludzie szukali go, nawoływali , ale nadaremnie A książe ścigał zwierza. Doścignął go wreszcie wzniósł oszczep, a potem zwierz zniknął jakby zapadł się pod ziemię. Niedaleko fala rzeczna pluszcze. Uczuł książe pragnienie .Schylił się nad woda , a wtem ujrzał Pannę wodną –Syrenkę. Postać miała przedziwną pół kobieca –pół rybią. Syrenka napięła łuk, wypuściła strzałę i powiedziała –Idź za nią i patrz pilnie gdzie strzała upadnie– rzekła księciu. Posłusznie poszedł książe brzegiem Wisły przed siebie śladem złotej strzały .dniało już gdy strudzony Kon i książe dotarli nad mała polane pod wielkim dębem. Na polanie stała chata. Zapachniało dymem , wędzoną rybą. Książe poczuł się głodny. Wszedł w próg rybackiej chaty. Powitała go młoda kobieta z dwójką dzieci. Książe zjadł podana rybę i usiadł przed chatą. U stóp płynęła rzeka. I książe powiedział młodej rybaczce-niech chłopiec Twój zwie się Wars , a dziewczynka Sawa. Dam do uprawy ziemie Warsowi i jego siostrze. Z pracy ich rąk stanie tu wieś. Ze wsi wyrośnie gród nad inne grody. Kobieta słuchając tych słów patrzyła na księcia na wodę i widziała jak z fali wiślanej wstaje panna Wodna i szepce-będzie tu miasto pierwsze całym kraju nad inne wywyższone bo nie skarby królewskie lecz praca prostego człowieka uczyni to miasto wielkie, a nazwa tego miasta powstanie od złączenia imion Wars i Sawa będzie to miasto Warszawa.

Potem romawiamy na jej temat, poznajemy zabytki, warszawskie mosty, pomniki, godło Warszawy oraz warszawski9e piosenki. Teraz juz znamy nasza stolicę jeszcze lepiej.

B.M- Rydzyna

od Beata Musielak