MOJA MAŁA OJCZYZNA - mieszkam w Nowym Sączu

Wydarzenie dodał(a) Zofia Smajdor

Jesienią pod takim właśnie hasłem ogłosiliśmy eliminacje do konkursu plastycznego w naszym przedszkolu. Jesteśmy placówką o profilu regionalno-teatralnym, staramy się wychowywać i uczyć w zgodzie z tradycją i kulturą. Jak co roku i ten rok rozpoczęliśmy z wielkim rozmachem. Organizowane przez nas wyjazdy i różne inne wydarzenia zbliżające dziecko do kultury naszego regionu, okazały się być wspaniałą inspiracją do powstania pięknych prac plastycznych. Aby zbliżyć naszych wychowanków do tradycji lachowskich i przybliżyć im historię sądecczyzny, jak co roku pojechaliśmy do Podegrodzia gdzie zwiedzaliśmy gospodarstwo rodziny Kubalów.

Kolejnym wyjazdem była wycieczka do Starego Sącza, gdzie oglądaliśmy Ołtarz Papieski zbudowany specjalnie na okazję pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II w 1999 r. Tam wysłuchaliśmy legendy o św. Kindze - patronce sądecczyzny.

W październiku wybraliśmy się do Parku Etnograficznego w Nowym Sączu gdzie nasze dzieci mogły bliżej przyjżeć się ludowemu rzemiosłu i rękodziełu, o którym już nie raz słyszały od nas. Tam spotkaliśmy się z różnymi twórcami ludowymi naszego regionu. Dzieci miały okazję robić podpłomyki, próbowały pleść koszyki i robiliśmy wspólnie kwiaty z bibuły.

Następnym wydarzeniem, które przyniosło dzieciom wiele radości było przygotowane przez personel przedszkola przedstawienie teatralne pt. "Pieczenie chleba". Ukazuje ono jaką wartość ma dla nas chleb i ile ludzi musi pracować żeby on powstał.

W naszej działalności staramy się być bardzo blisko ze środowiskiem lokalnym dlatego też przygotowaliśmy występ dla Związku Nauczycielstwa Polskiego, którym sprawiliśmy wiele radości zasłużonym już nauczycielom. W okresie bożonarodzeniowym wybraliśmy się również z życzeniami do różnych instytucji naszego miasta. Naszym dzieciom tak jak i nam wielką przyjemność sprawia dawanie radości innym, dlatego też wszyscy wspólnie przeżywaliśmy występy jasełkowe z okazji Dnia Babci i Dziadka. My lubimy występować dla innych ale równie chętnie przyjmujemy gości. Wielką radość sprawili nam swoją wizytą podegrodzcy kolędnicy a także Dunajcowe dzieci, z którymi wspólnie kolędowaliśmy.

W listopadzie chcąc uczcić zasłużonych zmarłych sądeczan wybraliśmy się z dziećmi na cmentarz miejski w Nowym Sączu i pod pomnik mjr Henryka Sucharskiego, który jest niedaleko naszego przedszkola.

Magia i czary czyli przedszkolne Andrzejki - była to wspaniała okazja do świetnej zabawy z tradycyjnymi dla naszego regionu wróżbami.

Wymienione wyżej wydarzenia jak również inne, które miały miejsce w przedszkolu dają wiele radości dzieciom i inspirują do powstawania prac plastycznych związanych z naszym regionem.

Moja mała ojczyzna

od Zofia Smajdor