Konkurs Moja mała ojczyzna - mieszkam w Katowicach :)

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

Moja mała ojczyzna - mieszkam w Katowicach

1 grudnia 2011 r. małe bajtle z Miejskiego Przedszkola Nr 57 im. Krasnala Hałabały  po ślonskim spotkaniu, kaj sie mogli richtich pogodać po ślonsku, przistompiły  do gryfnego konkursu, kaj sie mogli pomalować farbom czy pastelom, porysować krydkom. Tyn konkurs byl złorganizowany przez cało Redakcja Bliżej Przedszkola. 110 małych, gryfnych i piyknych bajtli wykonało  super prace, kere to były związane ze ślonskimi tradycjami, folklorem i architekturą noszego wielego miasta - Katowice.

2 grudnia 2011 r. bajtle uroczyście łobchodziyły  Barbórka - ślonskie śwynto hajerów co robią na dole na grubie. A tam robota jest fest ciynżko. Zanim nastompiło ogłoszynie wyników, kery bajtel wygroł to hajer łobejrzoł ślonske przedstawienie 4-5 latków grupy "Jagódek". Wesołe bajtle godały wierszyki, śpiywały po ślonsku,  nawet tańcowały z hajerem trojaka. Pani Monika N. i Pani Agnieszka K. nawiązując do ślonskich tradycji łopowiedziały jeszcze kilka słow o stoju rodowitego Ślonzoka. A bajtle powtarzały za niymi: szczewiki, zauśnicki, posek, galoty, kiecka, fortuch i inne.

Jury w składzie hajera, silnego chopa p. Adriana Gębali, Dyrektorki przedszkola Melanii Sobota oraz pani Katarzyny Orłowskiej - przedstawiciela Rady Rodziców; wyłoniło czwórka bajtli co zwyciynżyło konkurs.

Są to: Weronika lat 4 z grupy „Jabłuszek”, Tomek lat 4. z „Jagódek”, Alicja lat 5 z „Jaskółek”, Dawid lat 6 z „Jarzębinek”.

Pozdrawiamy Społeczność

Miejskiego Przedszkola Nr 57 im. Krasnala Hałabały z Katowic.

Moja mała ojczyzna

od Agnieszka Kubiczek