Muzyka łagodzi obyczaje

Wydarzenie dodał(a) Katarzyna Dziubich

„Muzyka jest językiem uniwersalnym,pełnym,często intuicyjnym i może stanowić najbardziej odpowieni sposób dla wyrażania spontaniczności”.

Muzyka jako jedna z dziedzin sztuki odgrywa ogromną rolę w życiu każdego człowieka.Muzyka powinna stanowić dla współczesnego człowieka pewien rodzaj odprężenia psychicznego,wzbogacać jego doświadczenia, wpływać na wszechstronny rozwój osobowości, rozwijać uczucia i wyobraźnie, dotarczać dużo radości i piękna.

Muzyka jest środkiem kształcenia humanistycznego,uwrażliwiającego na wartości ludzkie. Od najmłodszych lat dziecko powinno być wprowadzone w świat muzyki. Sposób,w jaki dziecko zostanie zachęcone w przedszkolu do słuchania muzyki, śpiewania, a nawet tworzenia łatwych melodii oraz w jakim stopniu będą rozbudzane zainteresowania muzyczne,w znacznym zakresie decydować będzie o dalszym jego rozwoju w dziedzinie muzyki. Częsty kontakt dziecka z muzyką przyczynia się do kształtowania jego emocjonalnego i poznawczego stosunku do otaczającego go świata. Grupowe uczestnictwo w zajęciach muzycznych uspołecznia, przeciwdziała uczuciu samotności i sprzyja przysfajaniu form  współdziałania.

Dnia 23 maja dzieci z naszego przedszkola zostały zaproszone na koncert do Szkoły Muzycznej 1 stopnia w Radziejowie. Powitała nas dyrektor Pani L. Filutowska.Ich starsi koledzy prezentowali swoje umiejętności muzyczne grając na różnych instrumentach. W pięknej sali w ciszy i skupieniu słuchały krótkich utworów… Poczas wspólnej zabawy utrwaliły sobie nazwy znanych już instrumenów, ale także poznały wiele nowych. Na koniec dzieci wraz ze swoimi rodzicami zostały zaproszone na przesłuchanie-celem wyławiania nowych talentów.

Muzyka powinna pojawiać się każdego dnia w pracy nauczyciela, a zajęcia muzyczne powinny być dla dzieci źródłem radości, dawać odprężenie oraz ożywiać prace umysłu. Obcowanie z muzyką rozładowuje napięcie emocjonalne, niepokoje i lęki u dzieci, zatem muzyka ma również działanie terapeutyczne.

Przedszkolaki z niecierpliwością wyczekują następnego spotkania z młodymi muzykami.

od Katarzyna Dziubich

do Katarzyna Dziubich