Nasz nowy przyjaciel Grover- współpraca eTwinning Przedszkola nr 6 w Tychach

Wydarzenie dodał(a) Bożena Chwała-Mazur

Grover to od dwóch miesięcy najlepszy przyjaciel przedszkolaków z Przedszkolanr 6 w Tychach. Ten sympatyczny potworek – bohater lubianej przez dzieci „Ulicy Sezamkowej” podróżuje po całej Europie, odwiedzając znajdujące się tam zaprzyjaźnione przedszkolaajach w Europie, aby stale poszerzać krąg swoich przyjaciół – dzieci. Jest on bowiem głównym bohaterem projektu w ramach naszej europejskiej współpracy eTwinning z przedszkolami na Malcie, Rumunii, Portugalii, Hiszpanii oraz Turcji. eTwinning to edukacyjny program pod patronatem Unii Europejskiej, który promuje wykorzystywanie technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) w europejskich szkołach i przedszkolach. Dzięki narzędziom udostępnionym na portalu etwinning.net nauczyciele z europejskich szkół i przedszkoli komunikują się ze sobą, wspólnie tworząc projekty, będące podstawą ich dalszej współpracy. Nasze przedszkole od początku, czyli już od pięciu lat, aktywnie uczestniczy w programie eTwinning, realizując kolejne projekty z europejskimi przedszkolami.

W roku szkolnym 2010/2011 realizujemy projekt „Grover on tour”, który powstał  w mojej głowie i z czasem nabierał coraz bardziej realnych kształtów. Projekt nawiązuje do postaci Grovera z lubianej przez dzieci z całego świata Ulicy Sezamkowej i jego podróżniczego programu ‘Globtroter Grover’. Na początku września zarejestrowałam projekt z przedszkolem na Malcie, a wkrótce do współpracy dołączyły kolejne przedszkola. Idea projektu zawiera się w podróżach Grovera, który odwiedza partnerskie przedszkola, towarzysząc dzieciom w codziennych, ale też tych mniej codziennych sytuacjach. Następnie Grover dzieli się swoimi przeżyciami z uczestnikami projektu, zawierając je w raportach, które w jego imieniu pisze nauczyciel i udostępnia pozostałym partnerom. Tak w ciekawy sposób, poprzez przeżycia Grovera, dzieci dowiadują się o kraju, w którym on gości, a także poznają jego kulturę, a co chyba najcenniejsze zawierają przyjaźnie z rówieśnikami w Europie. Wdniach od 25 do 29 października 2010 roku zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu kolejny Tydzień eTwinning w ramach europejskiej współpracy. Był to dla nas moment, gdyż towarzyszył nam wtedy Grover. W tym czasie odbyły się imprezy, mające na celu prezentację efektów wspólnej realizacji nowego projektu „Grover on tour”.

Zorganizowano między innymi:
  • degustację potraw tradycyjnej kuchni partnerskich krajów przygotowanych przez rodziców,
  • przygody Grovera, odwiedzającego partnerskie kraje
  • zapoznanie dzieci i rodziców z projektem, przybliżenie ciekawostek o naszych nowych przyjaciołach,
  • Dzień Grovera – wspólne zabawy, słodki poczęstunek tortem z wizerunkiem Grovera, pożegnanie pluszakaudającego się w wielką podróż na Maltę i kolejno do pozostałych krajów,
  • kolorowy korowód eTwinning
  • przemarsz przedszkolaków i rodziców po osiedlu, podsumowanie wydarzeń tygodnia.

We wrześniu i w październiku Grover był naszym gościem, listopad i grudzień spędził  na pięknej i ciepłej wyspie Malcie i już niebawem wyruszy do jednego z zaprzyjaźnionych przedszkoli w Rumuni. Następnie czeka go podróż do Portugalii, Hiszpanii i Turcji.

Dzieciom trudno było rozstać się z Groverem, którego wprost uwielbiają lecz po odwiedzeniu wszystkich partnerskich przedszkoli ten sympatyczny potworek znowu wróci do nas. Jego powrót do Polski planowany jest w maju 2011r.

Przygody Grovera będzie można śledzić na stronie internetowej naszego przedszkola www.przedszkolnenr6.tychy.pl

od Bożena Chwała-Mazur

do Bożena Chwała-Mazur