Papieżowi Polakowi - przedszkolaki

Wydarzenie dodał(a) Dorota Czapiga

„Jak rozpocząć tę opowieść o wielkim, skromnym człowieku... o człowieku pełnym wiary i miłości... o człowieku z wielkim sercem który kochał ludzi, ale który nade wszystko ukochał Boga... o człowieku, który przez 26 lat prowadził ludzi wskazując im drogę do Boga...” – tak dzieci z Przedszkola nr 130 w Krakowie rozpoczęły uroczystość z okazji V rocznicy śmierci Jana Pawła II pod hasłem „Papieżowi Polakowi – Przedszkolaki”.

Na uroczystość tę zaproszony został ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, proboszcz parafii św. Jadwigi Królowej ksiądz prałat Jan Dziasek, siostra Marta, która w przedszkolu naucza religii, a także rodzice, dziadkowie przedszkolaków i parafianie.

Na sali teatralnej przy Parafii św. Jadwigi  dzieci recytowały wiersze, fragmenty książki Ewy Stadtmuller „Z Wadowic do nieba”. Śpiewały piosenki wspominając Jego życie.  Prezentowały złote myśli, które przekazał nam Jan Paweł II, a także fragmenty wspomnień książki „Świadectwo” kardynała Stanisława Dziwisza. Widać było na ich twarzach skupienie ale i uśmiech w trakcie śpiewania piosenek Magdy Anioł „Lolek”, „Zaufaj” czy "Kochany Ojcze”. Występ zakończyła bliska sercu Papieża pieśń „Barka”.

Spektakl słowno – muzyczny poprzedził plastyczny konkurs rodzinny pod hasłem „Jan Paweł II w oczach dziecka”. Prace konkursowe wykonane różnymi technikami plastycznymi były elementem dekoracji występów artystycznych.

Wiele dzieci nie znało Papieża, nie było ich jeszcze na świecie. „O mnie nawet jeszcze ptaszki nie ćwierkały, gdy Twej pieczy Pan Bóg powierzył świat cały” – tak mówiły najmłodsze przedszkolaki.

Postać Jana Pawła II jest wzorem szacunku wobec drugiego człowieka, szanowania Jego poglądów i wartościowania świata. Przekazując dzieciom wiedzę o osobie Wielkiego Polaka, udało się rozbudzić w nich szacunek do wielkich autorytetów – godnych naśladowania, pozwoliło wyzwolić w małym człowieku miłość Jana Pawła II do ludzi całego świata. Nie ma Go już na tym świecie, ale zawsze pozostanie w naszych sercach.

Anna Cabała,  Dorota Czapiga Przedszkole Samorządowe nr 130 w Krakowie

od Dorota Czapiga