Z wizytą w...

Wydarzenie dodał(a) Lucyna Opido

Malowanie farbami, lepienie z plasteliny, naklejanie, wydzieranie czy stemplowanie, to ulubione techniki plastyczne, które sprawiają dzieciom wiele przyjemności i radości. Postanowiłyśmy zrobić dzieciom niespodziankę i zaprosić je na wyjątkową wycieczkę.

8 kwietnia, dzieci z gr. IX i X z Samorządowego Przedszkola Nr.5 w Krakowie wraz ze swoimi paniami pojechały zwiedzać Krakowską Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki. Pani przewodnik zaprowadziła nas do pracowni malarskiej , w której pokazywała obrazy i opowiadała o malarstwie współczesnym , abstrakcyjnym i o tym w , w jaki sposób interpretuje się takie obrazy. Okazało się, że jest to bardzo trudne, i tylko Kubusiowi udało się poprawnie zinterpretować jeden obraz. Chłopiec otrzymał od dzieci duże brawa.

Następnie pani zaproponowała wykonanie pracy plastycznej " Martwa natura".Oczywiście, jak na tak poważne miejsce przystało, na śroku sali , na postumencie, pani postawiła dwa różne wazony , cytrynę, a dzieci miały to narysować. Wszystkie prace były bardzo kolorowe i piękne.Mali artyści zabrali je na pamiątkę do domu. Ale to nie był koniec niespodzianek. Pani przewodnik zaprosiła dzieci do zwiedzania Akademii. Swoją wyprawę rozpoczęliśmy od zwiedzania pracowni malarskiej . Już przy samym wejściu poczuliśmy zapach farb i terpentyny. W całej pracowni rozstawione były sztalugi, przy których studenci malowali obrazy.

Następnie udaliśmy się do galerii malarstwa, w której były wystawione prace japońskiego artysty Koji Kamoji. Dzieci z wielkim zainteresowaniem oglądały wystawę i słuchały opowieści pani przewodnik. Zwiedziliśmy jeszcze pracownię rzeźby z gliny oraz rzeźby z kamienia. Dowiedzielismy się, że kamień jest najstarszym i najbardziej wymagającym tworzywem rzeźbiarskim.My oglądaliśmy prace wykonane z marmuru.

Kończąc zwiedzanie uczelni, pani zaprowadziła nas do galerii, gdzie oglądaliśmy prace Stefana Borzęckiego, rzeźbiarza,długoletniego profesora ASP. Rzeźby i płaskorzeźby mogliśmy podziwiać również na korytarzach, przechodząc z jednej pracowni do drugiej. Dużą radość sprawiła dzieciom płaskorzeźba twarzy Stanisława Wyspiańskiego. Jak mówi legenda , kto dotknie nosa mistrza , będzie miał wyjątkowy talent. Oczywiście nie było dziecka, które nie chciałoby dotkąc nosa naszego słynnego artysty. Po opuszczeniu budynku Akademii, udaliśmy się na Plac Matejki , by podziwiać Pomnik Grunwaldzki. Był to też czas na zrobienie pamiątkowych zdjęć.

Wycieczka dobiegła końca, musieliśmy wracać o Przedszkola, ale na długo pozostanie w naszej pamięci to wyjątkowe miejsce, ludzi, których tam spotkaliśmy, a przede wszystkim dzieła sztuki, które mogliśmy zobaczyć.

Lucyna Opido

nauczycielka Samorządowego Przedszkla Nr 5 w Krakowie.

od Lucyna Opido

do Lucyna Opido