Książka dla szpitala

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Ciechanowska

Przedszkole nr 8 „Mali Polanie” w Gnieźnie

Przedszkolaki z Gniezna udowodniły, że także mają wielkie serduszka i identyfikują się z innymi przedszkolakami z całej Polski wspierającymi akcję „Książka dla szpitala”. W naszym przedszkolu akcja rozpoczęła się 7 grudnia pod hasłem „I ty zostań św. Mikołajem”. Inicjatorami akcji były dzieci 5-letnie, które martwiły się o swoją koleżankę Wanessę. Wanessa długo nie przychodziła do przedszkola z powodu choroby. Z moją pomocą dzieci napisały list, przygotowały obrazki – niespodzianki i taką przesyłkę zanieśliśmy na pocztę, żeby wysłać do koleżanki. Radość Wanessy była ogromna, a ja miałam okazję porozmawiać z dziećmi na temat uczuć, jakie towarzyszą chorobie i ukazać radość z możliwości sprawiania niespodzianek i umiejętności dzielenia się.

O akcji „Książka dla szpitala” dowiedziałam się odwiedzając stronę internetową redakcji BLIŻEJ PRZEDSZKOLA i na Radzie Pedagogicznej przedstawiłam cele tego przedsięwzięcia. Wszystkie nauczycielki okazały zainteresowanie, poparły  projekt i chętnie przyłączyły się do akcji. W dniach od 7 do 31 grudnia zbieraliśmy w naszym przedszkolu książki, gry, art. szkolne dla dzieci przebywających na Oddziale Dziecięcym Szpitala Miejskiego w Gnieźnie. Rzeczywistość przerosła nasze oczekiwania. Zebraliśmy 166 książek, 35 kolorowanek, 36 kartonów z układankami i grami dla dzieci, gazety dziecięce, art. szkolne (kredki, długopisy, ołówki, farby, plastelinę,  bloki rysunkowe, papier kolorowy, zeszyty, kleje).

Jesteśmy dumni z naszych przedszkolaków, które okazały wielkie serduszka i przynosiły do przedszkola swoje ulubione książeczki, żeby wesprzeć w chorobie dzieci przebywające w szpitalu. To bardzo ważne w procesie wychowania. Umiejętności dzielenia się z innymi i opieki nad młodszymi i słabszymi, uczymy w przedszkolu już od najmłodszych lat. Nasze dzieci okazały również swoją pomoc w segregowaniu i przeliczaniu wszystkich podarunków. Dnia 14 stycznia było nam niezmiernie miło przekazać wszystkie dary dzieciom przebywającym w szpitalu. Mamy nadzieję, że te prezenty pozwolą choć na chwilę zapomnieć i odwrócić uwagę od choroby, przyniosą radość i uśmiech, co z kolei przyczyni się do szybszego powrotu do zdrowia. To pierwsza tego typu akcja w naszym przedszkolu, ale na pewno nie ostatnia. Mamy nadzieję, że takich akcji przeprowadzimy więcej i również wtedy będziemy mogli liczyć na nasze dzieci i ich rodziców.

Koordynator akcji Elżbieta Ciechanowska

Książka dla szpitala