Wielki Błękit w Krainie Tysiąca Jezior

Wydarzenie dodał(a) Monika Murawska-Ślęzak
ponad 14 lat temu, wyświetleń 2031

Miejskie Przedszkole w Białej Piskiej przystąpiło do projektu "Wędrówki Przedszkolaka - na ratunek przyrodzie".  Realizuje go grupa „Kropelki”.

Realizację zadań zaczęliśmy od poznawania „Krainy Wielkiego Błękitu”. Temat ten jest nam szczególnie bliski ze względu na to, że nasza miejscowość leży na Mazurach, czyli w „Krainie Tysiąca Jezior”.

Ubrane na błękitno dzieci oglądały atlasy, albumy, ilustracje, zdjęcia i prezentacje multimedialne, które przybliżyły im żyjące w podwodnym świecie rośliny i zwierzęta. Przeprowadziły również wiele "wodnych" eksperymentów: sprawdziły co pływa, a co tonie, jakie materiały przepuszczają wodę, a które nie. Dowiedziały się jak woda zachowuje się pod wpływem zmieniającej się temperatury oraz poznały sposób, w jaki krąży w przyrodzie. „Kropelki” wzięły udział w cyklu zajęć, których motywem przewodnim był deszcz. Dzieci malowały deszczowe obrazy techniką „mokre w mokrym”, układały kropelkowe kompozycje, śpiewały „Deszczową piosenkę”. W sali wspólnie urządziliśmy kącik Wielkiego Błękitu: na niebieskim materiale umieściliśmy wykonane wcześniej kolorowe ryby, drapieżne rekiny, ośmiornice, kraby i różne rośliny wodne... Odbyliśmy także wycieczki nad płynącą przez Białą Piską rzeczkę Białkę i znajdujący się w centrum miasteczka staw. Naturalne zbiorniki wodne dały dzieciom możliwość bezpośredniej obserwacji żyjącego tam ptactwa: dzikich kaczek i łabędzi oraz rosnącej wokół stawu roślinności.

Zajęcia uświadomiły wszystkim, że woda jest niezbędnym czynnikiem życia na ziemi. Dzieci wiedzą, że należy ją oszczędzać. Wśród kolegów z przedszkola, a także rodziców przeprowadziły kampanię: „Woda to nasz skarb!”, podczas której zachęcały wszystkich do używania w czasie mycia zębów kubeczków oraz do tego, aby podczas letniego wypoczynku nie zanieczyszczać naszych jezior.

od Monika Murawska-Ślęzak

do Monika Murawska-Ślęzak