Gręzówkowe Gwiazdeczki czynią dobre uczynki

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Mariuszyc

Przedszkole w Gręzówce przystąpiło po raz pierwszy w tym roku do akcji „Dzień Dobrych Uczynków”. Święto to trwa u nas nie tylko jeden dzień, ale cały rok.

Podajemy kilka przykładów naszych działań:
  • na pobliskim cmentarzu dzieci i panie sprzątały groby nieznanych żołnierzy i zapaliły znicze;
  • w okresie zimowym rodzice wykonali karmniki, a przedszkolaki dokarmiały ptaki;
  • Gwiazdeczki, Jagódki i Ekoludki zbierały makulaturę
  • 5-latki przygotowały teatrzyk o tematyce ekologicznej „Ulica Kolorowa”;
  • oszczędzamy wodę bo wiemy, że jest źródłem życia.

A oto TYDZIEŃ DOBRYCH UCZYNKÓW w naszym przedszkolu.

18 maja nasze przedszkolaki wspólnie z panią Elą i panią Anią wyruszyły w teren jako patrol ekologiczny. Cel naszej wyprawy to: poprawa stanu środowiska przyrodniczego wokół przedszkola i najbliższej okolicy, zwrócenie uwagi na problemy ochrony i czystości środowiska. Przedszkolaki - zaopatrzone w worki na śmieci i gumowe rękawice - rozpoczęły sprzątanie od najbliższej im okolicy. Dzieci chętnie porządkowały teren, zrozumiały sens i celowość własnej pracy. Byliśmy dumni i zadowoleni, że miejscowość generalnie jest czysta i urzeka swoim pięknem. Nauczycielki zachęcały również dzieci do aktywnego wypoczynku z rodzicami, m.in. do spacerów i jazdy na rowerach. Nasze przedszkolaki wiedzą, że od nas samych w dużym stopniu zależy, czy nasze środowisko będzie czyste i zdrowe. Kształtowanie u dzieci nawyków dotyczących ochrony środowiska naturalnego – jest ważnym elementem pracy wychowawczo – dydaktycznej naszego przedszkola.

19 maja 3-4-latki podczas spaceru po naszej wiosce - wszystkim napotkanym osobom- życzyły miłego dnia oraz  mówiły i przyklejały plakietkę z napisem "Uśmiechnij się". Rodzice losowali z koszyka ciepłe myśli, które sprawiały im wielką radość. Mówili, że takich miłych niespodzianek powinno być więcej. A poza tym przedszkolaki robiły laurki dla pań, a także dla najbliższych. W tym dniu już z samego rana panie z grupy Gwiazdeczek były mile zaskoczone, gdyż otrzymały od dziewczynki i jej mamy kwiatka w doniczce z pięknymi życzeniami z okazji Dnia Dobrych Uczynków, natomiast na koniec dnia również jedna z mam zrobiła nauczycielkom niespodziankę przynosząc z własnego ogródka koperek i pietruszkę.

Następnego dnia – czyli 20 maja- Gwiazdeczki wykonały Drzewo Dobrych Uczynków. Zadaniem przedszkolaków było przypomnieć sobie co wczoraj zrobiły dobrego i miłego dla innych. Ich dobre uczynki zostały wypisane na listkach i umieszczone na naszym drzewie.

21 maja odwiedziliśmy osoby starsze wręczając im sadzonki kwiatów. Ich radość była wielka, a dzieciom same buzie się śmiały, że mogą sprawić tyle radości w tak prosty sposób. Kilka sadzonek - GWIAZDECZKI wspólnie z panią Elą – posadziły przed wejściem na plac zabaw. Dzieci pamiętają codziennie o podlewaniu kwiatków, gdyż każda grupa przedszkolna ma w swojej sali kącik przyrodniczy.

22 maja był dniem sprzątania w każdej sali. Przedszkolaki już od samego rana pomagały naszej pani woźnej wycierać kurze i myć stoliki po każdym posiłku. Dzieci chętnie myły szafeczki, na których zawsze stoją zabawki. Ich indywidualne półeczki również lśniły. Pani Ania nie mogła wyjść z podziwu, że nasze dzieci są takie uczynne i miłe. Uwieńczeniem całego tygodnia naszych działań i nagrodą dla naszych małych pomocników była wycieczka do kina na film „Lato Muminków”.

Tak minął nam tydzień, w którym czyniliśmy dobre uczynki. W przyszłym roku również planujemy wziąć udział w akcji organizowanej przez Fundację Arka „Dzień Dobrych Uczynków”, gdyż mówiąc słowami Jana Bosko „nie wystarczy znać dobro, trzeba je praktykować.”

od Elżbieta Mariuszyc

do Elżbieta Mariuszyc