Święto Wiosny

Wydarzenie dodał(a) Monika Murawska-Ślęzak

Kilka dni przed planowanymi obchodami Święta Wiosny, każda z grup otrzymała list następującej treści: “Kochane dzieci! uwięziła mnie zła zima gdzieś daleko za górami i lasami. Kto mnie uratuje, temu pięknie podziękuję. Przygotujecie piękne rysunki o wiośnie, kwiaty wykonajcie  i gdy będzie 20. marca 2009r. w sali maluchów na mnie czekajcie”.

Dzieci miały za zadanie przygotować wiersze i piosenki, które mogłyby zaprezentować Pani Wiośnie.  Wszystkie grupy przedszkolne zebrały  się zgodnie  zaproszeniem w największej sali w naszym przedszkolu, by wspólnie pożegnać zimę i powitać wiosnę.  Dzieci postanowiły pomóc uwięzionej wiośnie żegnając zimę  piosenką “Idź stąd, zimo biała” i zaprosiły wiosnę używając zaklęcia “Przyjdź, Wiosenko zielona jak trawa, biedronki i skowronki wypuść z rękawa”. Po wypowiedzianym zaklęciu do sali wkroczyła Wiosna  w pięknym kolorowym ubranku i zasiadła na przygotowanym tronie, aby rozpocząć swoje panowanie. Każda grupa zaprezentowała krótki program artystyczny opiewając piękno wiosny wierszem, piosenką oraz inscenizacją  wiersza Jana Brzechwy “Przyjście wiosny”.

Następnie pani Krysia przybliżyła dzieciom zwyczaje związane z nadejściem   wiosny. Dzieci poznały datę rozpoczęcia kalendarzowej wiosny, dawny zwyczaj topienia marzanny i chodzenia z gaikiem. Następnie dzieci uczestniczyły w przygotowanych konkursach: rozwiązywały zagadki i rebusy o tematyce wiosennej, oraz brały udział w konkursie sprawnościowym “Skoki zajączków”.  Po konkursach dzieci wykonały strój dla Pani Wiosny. Zielona sukienka Wiosenki została udekorowana przyrodniczymi elementami: kwiatkami, motylkami. Pięknie ubrana Pani Wiosna została umieszczona w przedszkolnym kąciku przyrody.

Święto Wiosny zakończyła zabawy  w kole przy utworze Vivaldiego “Wiosna".

Przygotowały:

J. Frąckiewicz, B. Markowska, B. Skrodzka, J. Palczewska, K. Musiał, M. Murawska-Ślęzak

od Monika Murawska-Ślęzak

do Monika Murawska-Ślęzak