Wizyta w bibliotece

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Pyryt

Najmłodsza grupa dzieci z Przedszkola nr 9 wraz z rodzicami i nauczycielkami  udała się na wycieczkę do Biblioteki  mieszczącej się w niedalekiej odległości od przedszkola.

Wszyscy spotkaliśmy  się z ciepłym i życzliwym powitaniem. We wnętrzu biblioteki,  zawierającym  oczywiście różnorodne książki i czasopisma zauważyliśmy od razu  różnorodne kompozycje dekoracyjne wykonane  własnoręcznie pracownicę  biblioteki – Panią Danute Krajewską Biblioteka  w życiu każdego z nas  jest miejscem szczególnym, a dodatkowo pięknie zadbane wnętrze przyciąga czytelnika zarówno małego jak i dorosłego.

Przedszkolaki z wielką radością zapoznały się z  magicznym dla nich miejscem. Kilkoro z nich bywało  wcześniej  w bibliotece ze swoimi mamami bądź babciami. Jednak dla zdecydowanej większości była to pierwsza wizyta wśród tak wielkiego księgozbioru. Pierwszy kontakt z książką dzieci mają bardzo wcześnie, ponieważ bliscy czytają im często różne książki  na przykład przed snem na dobranoc. W przedszkolu również nie ma chyba takiego dnia, aby nie przeczytać dzieciom choć jednej bajki czy opowiadania. Wszyscy zdajemy sobie sprawę jak bardzo ważnym w rozwoju dziecka  jest  rozbudzanie  zainteresowania książką. Cenne informacje, które zdobywamy poprzez czytanie książek  są nieocenione - to kopalnia wiedzy. Bezpośredni kontakt dzieci z miejscem, w którym można wypożyczyć książkę do domu, rozbudza wyobraźnię i poszerza wiedzę.

Wizyta przedszkolaków w bibliotece urozmaicona była dodatkowo inscenizacją i recytacją wiersza pt. „Lokomotywa”. Dzieci uczestniczyły w „podróżowaniu” przez kolejne stacje, które nazywały się  Przygoda, Bajka, Poezja, Fantastyka itp. Było mnóstwo radości, śmiechu i zabawy. Dzieciom spodobała  się przygoda z książką w bibliotece,  w której można się  świetnie bawić oraz sympatycznie spędzić czas.

Na zakończenie wizyty dzieci zostały obdarowane hojnie  prezentami zaś same  podarowały na rzecz biblioteki własnoręcznie wykonane mini-książeczki oraz rysunki z poznanych do tej pory baśni, opowiadań, legend i bajek. W rozmowach z dziećmi i rodzicami wiem, że wycieczka do biblioteki dostarczyła  dzieciom wiele informacji, zadowolenia i satysfakcji. Dzieci złożyły obietnicę , że niedługo  wrócą do biblioteki tzw. krainy książek,   co dla mnie jako nauczyciela  jest bardo ważne i potwierdza  celowość działań w  mojej  pracy.

od Agnieszka Pyryt

do Agnieszka Pyryt