Sprawozdanie z akcji podpisz pieska

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Kubiczek

Od września 2006 r.  kontynuujemy akcję "podpisz pieska” we współpracy z redakcją Bliżej Przedszkola. Nawiązaliśmy kontakt ze schroniskiem dla zwierząt w Katowicach, którym pragniemy pomóc poprzez zbiórki potrzebnych artykułów.

Dzieci z naszego przedszkola pragnęły zaadoptować pieska na odległość. W tym kierunku podjęliśmy działania: zorganizowaliśmy konkurs plastyczny pod hasłem "Namaluj pieska”. Jury postanowiło nagrodzić dyplomami wszystkie dzieci za przepiękne prace, a przedszkolaków z najstarszych grup nagrodzić wyjazdem do schroniska w celu wybrania pieska do adopcji dla naszego przedszkola.

11 stycznia 2007 roku, dzieci z grup: Jaskółek, Jarzębinek i Jagódek wybrały się wycieczką do schroniska w Katowicach. Bardzo chciały poznać tamtejsze zwierzątka, dla których wcześniej w przedszkolu organizowano zbiórkę żywności i potrzebnych artykułów. W ramach akcji "podpisz pieska” wszyscy postanowiliśmy adoptować zwierzątko na odległość. Na miejscu powitali nas pracownicy, którzy bardzo chętnie nas oprowadzili po schronisku. Mijaliśmy wiele klatek z fajnymi pieskami jak i z kotkami. Trudno nam było się zdecydować na jedno konkretne zwierzątko. Nasza gromadka postanowiła adoptować wszystkie tamtejsze czworonogi, czyli 183 pieski i 30 kotów. Nasi przedszkolacy są jeszcze mali, ale za to mają wielkie serca!!! Pracownikom schroniska na dowód współpracy z nimi wręczyliśmy wykonany przez nas wielki plakat. Pracownicy obiecali nam, że umieszczą go w schronisku na honorowym miejscu.

W ciągu roku zorganizowaliśmy dwie zbiórki produktów na rzecz schroniska pod hasłem "Rezygnujemy z lizaków i kupujemy karmę dla zwierzaków”. Dzięki ofiarności dzieciom i rodzicom udało nam się zebrać duże ilości pożywienia. Poprzez zajęcia z edukacji humanitarnej dzieci poznają sposoby gromadzenia i zbierania potrzebnych artykułów dla piesków i kotków.

Dnia 9 marca 2007 r. z inicjatywy pani Agnieszki Kubiczek i pani Joli Czekaj w przedszkolu został założony Klub miłośników piesków. W tym dniu uroczyście wręczono członkom legitymacje tegoż Klubu. Postanowiłyśmy w ten sposób wynagrodzić przedszkolaków oraz osoby dorosłe, które od początku wspierały akcję "podpisz pieska”.

27 marca podczas "Dni otwartych przedszkola”  – członkowie Klubu lepili pieski z plasteliny – aby na holu stworzyć galerię szczęśliwych piesków. Galerię mogli podziwiać odwiedzający nas tego dnia mieszkańcy osiedla 1000-lecia z Katowic.

Dnia 12 maja nad Klubem miłośników piesków, medialny patronat objęła  pani Aneta Graboś - prezes Zarządu Fundacji DOGIQ. Podczas pikniku rodzinnego dyrektor Melania Sobota wręczyła pani Anecie honorową legitymacja członka. W tym dniu można było zobaczyć i oddać głos na jej pieska - Ikę, który bierze udział w konkursie "Pies miesiąca” Dzięki licznemu zaangażowaniu dzieci i rodziców zebraliśmy ponad 200 głosów i przekazaliśmy je do organizatora konkursu czasopisma "Mój pies”.

Na czas wakacji, zawieszamy działalność Klubu w przedszkolu. Ale mamy nadzieję, że przekazana przedszkolakom: miłość i troska wobec zwierząt będzie emanowała również podczas wakacji i na łonie natury.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Agnieszka Kubiczek

do Agnieszka Kubiczek