"Książka naszym przyjacielem" - relacja z działań czytelniczych w PM 1

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

Relacja z działań upowszechniających czytelnictwo u dzieci podejmowanych w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w ramach obchodów XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz realizowania bliżej przedszkolnego projektu czytelniczego pt. „Książka dla przedszkolaka”.

Tegoroczne obchody XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom w naszym przedszkolu zostały połączone z działaniami realizowanymi w ramach ogólnopolskiego projektu czytelniczego pt. „Książka dla przedszkolaka” i odbyły się pod hasłem „Czytanie zbliża”.

Czytelnicze uroczystości miały na celu pogłębienie świadomości społecznej o potrzebie głośnego czytania dzieciom, rozwijanie u dzieci pasji czytania i zainteresowania literaturą, a także uczenie prawidłowych zasad zachowania się w kontakcie z książką.

Pierwszym działaniem było zorganizowanie w szatni przedszkola i uroczyste otwarcie „Przedszkolnego punktu wymiany książek”. Do przygotowania punktu została zorganizowana w przedszkolu zbiórka książek przeznaczonych na wymianę. Dzięki temu działaniu udało nam się zebrać 98 różnorodnych książek dla dzieci, które od razu zaczęły wędrować do domów naszych przedszkolaków. Wszystkie dzieci, które włączyły się do zbiórki książek otrzymały medale „Przyjaciela książki”, a grupy pamiątkowe dyplomy oraz nowe książeczki do grupowych biblioteczek. Z satysfakcją możemy dodać, iż wszystkie książki do nas wracają, a podczas wizyt w domach dzieci, traktowane są z szacunkiem.

Kolejnym działaniem było podsumowanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego pt. „Wędrująca książka”, podczas którego zadaniem naszych przedszkolaków było stworzenie własnej książki oraz dopisywanie różnorodnych przygód do książek przysyłanych do nas z wybranych placówek z całej Polski biorących udział w projekcie. Kiedy tylko nasza książka pt. „O Oli i kotku, co siedział na płotku” powróciła do przedszkola zostały zorganizowane uroczyste powitalne zajęcia, podczas których zaprezentowane zostały przygody naszej bohaterki Oli, droga, jaką  przebyła i przedszkola, które odwiedziła, natomiast przedszkolakom, które włączyły się do realizacji projektu wręczone zostały medale „Małego twórcy”, a grupy wyróżnione zostały certyfikatami i książkami z dedykacją.

W dalszej kolejności zostały zorganizowane zajęcia czytelnicze prowadzone przez kierownika Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. prof. T. Kotarbińskiego Filii w Pabianicach – panią Salomeę Mandat. W trakcie zajęć dzieci wysłuchały kilku opowiadań przygotowanych przez zaproszonego gościa, rozmawiały na temat znaczenia czytania dzieciom oraz pracy w bibliotece. Na zakończenie spotkania za właściwą postawę podczas słuchania czytanych utworów literackich oraz zainteresowanie nimi przedszkolaki zostały nagrodzone „Uśmiechami czytelnika”.

Dodatkową atrakcją dla dzieci był udział w spotkaniu czytelniczym zorganizowanym w Miejskiej Bibliotece Publicznej, na którym gościem był pan zegarmistrz. Podczas spotkania pan zegarmistrz prezentował dzieciom różne mechanizmy z zegarków, a potem czytał fragmenty książek miedzy innymi o tym, jak dawniej mierzono czas. Na spotkaniu nie zabrakło także zegarmistrzowskich zadań i zagadek. Z kolei na zakończenie przedszkolaki wraz z paniami z biblioteki i panem zegarmistrzem pozowali do pamiątkowego zdjęcia.

W związku z realizacją tygodnia czytelniczego w grupach przeprowadzono zajęcia edukacyjne przybliżające dzieciom etapy powstawania książek, rodzaje książek, a także znaczenie poszanowania książek.

Codziennie w trakcie odpoczynku i relaksu czytano dzieciom ulubione i wybrane przez nich książki.

Zorganizowanie tygodnia czytania oraz włączenie się do realizacji projektu czytelniczego sprawiło, że nasi wychowankowie systematycznie sięgają po książki w swobodnych zabawach, często samodzielnie siadają i je oglądają, natomiast z rozmów z rodzicami wiemy, że w większości przypadków zachęcają oni rodziców do wieczornego czytania czy zabaw z wykorzystaniem literatury.

Organizatorkami XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom oraz koordynatorkami realizacji projektu czytelniczego na terenie placówki są panie: Agnieszka Baśko i Małgorzata Borowiec.

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko