Rozwijanie czytelnictwa w przedszkolu

Wydarzenie dodał(a) Elżbieta Prusik

Miś Antek wyruszył w świat

240 pluszowych misiów w całej Polsce wyruszyło w niezwykłą podróż literacką. W tę inicjatywę zaangażowało się także Przedszkole Samorządowe w Jednorożcu, które bierze udział w akcji „Mały miś w wielkim świecie literatury”. Głównym celem projektu jest rozwijanie czytelnictwa zgodnie z kierunkiem realizacji polityki oświatowej państwa na rok szkolny 2016/2017 oraz rozwijanie współpracy między przedszkolakami pod patronatem „Przedszkolnego ABC”. Nasze przedszkole zostało przypisane do grupy, która liczy 10 placówek.

Zadaniem było przygotowanie Misia, który odbędzie podróż po wszystkich przedszkolach z listy. Nasz miś z dziennikiem podróży już rozpoczął swoją podróż po całej Polsce. Antek wraz  z przedszkolakami, u których zagości będzie się bawił, zwiedzał najbliższą okolicę, ale przede wszystkim słuchał bajek czytanych przez nauczycieli. W dzienniku podróży dzieci wpisują tytuł czytanej misiowi bajki, wklejają zdjęcie swojej grupy oraz dedykację na pamiątkę. Odbijają swoje paluszki umoczone w farbce oraz wpisują samodzielnie lub przy pomocy nauczyciela swoje imiona.

Nasz  Antek zwiedzi następujące miejscowości: Poznań, Szydłowiec, Kraków, Olsztyn, Sygneczów koło Wieliczki, Mogilany, Puławy, Gliwice i Piaski. Kiedy odbędzie tę wędrówkę po dziewięciu przedszkolach na koniec powróci do nas oczytany i szczęśliwy. Wędrówka wszystkich biorących udział w akcji zabawek ma zakończyć się 25 listopada – w dniu Światowego Dnia Pluszowego Misia. Nasze przedszkole gościło już „Skrzacika” z Gliwic i „Śpioszka” z Poznania, a dzieci z wielką cierpliwością czekają na następnych gości żeby przeczytać im bajkę. Z pomocą rodziców przygotowały domek dla Misia Podróżnika, w którym zmęczony długą podróżą odpocznie, prześpi się by następnego dnia wyruszyć w dalszą drogę.

- Nie ma wątpliwości, że udział w projekcie przyniesie wiele korzyści dla najmłodszych. Mamy nadzieję, że nie tylko zachęci maluchy do czytania, ale też przyczyni się do kształtowania postawy otwartości na świat i poznawania ludzi – wyjaśnia autorka projektu Aneta Konefał z Publicznego Przedszkola nr 1 z Kolbuszowej.

Na wzór tego projektu każda grupa dzieci w Przedszkolu Samorządowym w Jednorożcu ma swojego misia, który odwiedza domy przedszkolaków. Zadaniem rodziców jest przeczytanie bajki, zapisanie tytułu w dzienniku podróży misia, a dziecko wykonuje rysunek dla misia. Akcja ta ma szczytny cel, ma zachęcić do czytelnictwa zarówno najmłodszych, jak i rodziców.

Elżbieta Prusik -  koordynator projektu

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Elżbieta Prusik

do Elżbieta Prusik