"Na wakacje spokojnie wyruszamy, bo zasady bezpieczeństwa dobrze znamy"

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko
ponad 8 lat temu, wyświetleń 42003

Scenariusz spotkania tematycznego zorganizowanego dla dzieci z najmłodszych grup przedszkolnych (I integracyjnej oraz VII) przeprowadzonego w Przedszkolu Miejskim nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi w Pabianicach w ramach Ogólnopolskiej Akcji „Bezpieczne wakacje”, bliżejprzedszkolnego projektu edukacyjnego „Bezpieczne wakacje” oraz programu zajęć dodatkowych pt. „Bezpieczny przedszkolak – mądry przedszkolak”.

Temat spotkania: „Na wakacje spokojnie wyruszamy, bo zasady bezpieczeństwa dobrze znamy”.

Termin: 30.06.2016 r.

Miejsce: ogród przedszkolny.

Osoby prowadzące: Agnieszka Baśko, Małgorzata Borowiec.

Cele ogólne:

• Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku w różnych sytuacjach i miejscach.
  • Uświadomienie dzieciom zagrożeń, jakie niesie ze sobą korzystanie z kąpielisk oraz uwrażliwienie na skutki beztroskich i nierozważnych zabaw, jak również zachowań w wodzie.
  • Przybliżenie dzieciom istoty znajomości własnego imienia i nazwiska, połączone z omówieniem prawidłowego sposobu zachowania się w sytuacji zgubienia się.

Przewidywane efekty:

Dziecko:

1. Wie, w jaki sposób bezpiecznie spędzać wolny czas w różnych miejscach.
  2. Zna numery alarmowe wybranych służb ratowniczych.
  3. Wie, jak wygląda ratownik wodny oraz jakie muszą być spełnione warunki, aby kąpiel była bezpieczna.
  4. Wie, kogo i w jaki sposób można poprosić o pomoc w sytuacji zgubienia się.
  5. Rozumie konieczność wzmożonej opieki osób dorosłych nad dziećmi podczas letniego wypoczynku.
  6. Próbuje oceniać zachowanie dzieci w omawianych sytuacjach.
  7. Prawidłowo reaguje na umówione komunikaty słowne.

Metody:

• Aktywizujące w sferze umysłowej: burza mózgów, łańcuch skojarzeń.
  • Czynne: samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych do wykonania.
  • Oglądowe: pokaz, obserwacja.
  • Słowne: rozmowa, objaśnienia i przykłady.

Formy: zbiorowa, indywidualna.

Obszary wskazane w podstawie programowej wychowania przedszkolnego:

6.1) wie, jak trzeba zachować się w sytuacji zagrożenia i gdzie można otrzymać
         pomoc, umie o nią poprosić;

6.2) orientuje się w bezpiecznym poruszaniu się po drogach i w korzystaniu ze
         środków transportu;

6.3) zna zagrożenia płynące ze świata ludzi, roślin oraz zwierząt i unika ich;

6.5) próbuje samodzielnie i bezpiecznie organizować sobie czas wolny w przedszkolu
        i w domu; ma rozeznanie, gdzie można się bezpiecznie bawić, a gdzie nie.

Pomoce / środki dydaktyczne: ilustracje tematyczne zawierające podstawowe zasady bezpieczeństwa wybranych miejscach, tekst opowiadania, nagrane piosenki i sprzęt nagłaśniający, kodeksy obrazkowe bezpiecznych wakacyjnych zachowań, sprzęt plażowy
i zabawki, odznaki i dyplomy bezpiecznego przedszkolaka, ulotki edukacyjne.

PRZEWIDYWANY  PRZEBIEG  ZAJĘĆ:

1. Powitanie wszystkich dzieci, przybliżenie celu i tematyki spotkania.
  2. „Gdzie można pojechać na wakacje?” – swobodne wypowiedzi chętnych dzieci, zwrócenie uwagi na spokojne czekanie na swoją kolej w wypowiadaniu się.
  3. „Wakacje Oli” – wysłuchanie opowiadania, omówienie jego treści, przedstawienie wzorców prawidłowego zachowania w sytuacji zgubienia się na plaży, ulicy lub
    w sklepie. Utrwalenie znajomości własnego imienia i nazwiska.
  4. „Jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą?” – omówienie ilustracji tematycznych ze szczególnym zwróceniem uwagi na obrazki przedstawiające niewłaściwe zachowanie się dzieci i dorosłych podczas wypoczynku nad wodą, przybliżenie skutków złego zachowania, omówienie wyglądu ratownika wodnego oraz znaków zakazu znajdujących się w okolicach kąpielisk.
  5. „Sprzęt plażowy” – zabawa dydaktyczna. Rozpoznawanie, nazywanie
    i podawanie przeznaczenia przedmiotów wykorzystywanych do wypoczynku nad morzem (parasol plażowy, parawan, leżak, koło, rękawki, okulary do pływania, ręcznik, klapki, olejek do opalania, wiaderko, łopatka, piłka).
  6. „Dobrze – źle” – zabawa orientacyjno – porządkowa. Słuchanie zdań opisujących zachowanie się dzieci w trakcie letnich wyjazdów i wycieczek. Reagowanie na komunikaty słowne w umówiony wcześniej sposób (dobrze – tupiemy i bijemy brawo, źle – stoimy w bezruchu).
  7. „Wakacyjny plecak” – zabawa dydaktyczna. Wyjmowanie z pudełka różnych przedmiotów, nazywanie ich, określanie czy dana rzecz przyda nam się na wycieczce, czy też nie, wkładanie potrzebnych rzeczy do przygotowanego plecaka.
  8. „Jedzie pociąg” – zabawa ruchowa przy muzyce, doskonalenie umiejętności poruszania się w pociągu oraz wykonywania pokazywanych czynności na kolejnych stacjach.
  9. „Wakacyjni ratownicy” – rozmowa z dziećmi, kto i kiedy może udzielić nam pomocy, przypomnienie numerów telefonów alarmowych.
  10. „Wakacyjne abc..” – swobodne wypowiedzi dotyczące zabaw i zachowań sprzyjających bezpieczeństwu dzieci spędzających wakacje w domu lub na wsi, uwrażliwienie dzieci na niebezpieczeństwa związane z zabawami niewłaściwymi przedmiotami (kontakty, zapałki, drobne zabawki) oraz w niewłaściwych miejscach (na torowisku, ulicy, w pobliżu maszyn rolniczych).
  11. „Niech żyją wakacje” – wspólne śpiewanie refrenu znanej dzieciom wakacyjnej piosenki.
  12. Podziękowanie za udział w spotkaniu - wręczenie każdej grupie dyplomu, odznak bezpiecznego przedszkolaka na wakacjach oraz ulotek edukacyjnych utrwalających prawidłowe zachowanie się nad morzem lub w górach.
  13. Czynności porządkowe w ogrodzie.

Bezpieczne wakacje

Bezpiecznie! …w górach, nad morzem, nad jeziorem, w parku… Przygotuj swoje przedszkole na bezpieczne spędzanie czasu wolnego!

od Agnieszka Baśko

do Agnieszka Baśko