"Dzień Babci i Dziadka" - uroczystość grupowa w PM Nr 11 w Pabianicach

Wydarzenie dodał(a) Agnieszka Baśko

SCENARIUSZ  ORGANIZACJI UROCZYSTOŚCI GRUPOWEJ W RAMACH OBCHODÓW DNIA BABCI I DZIADKA.

1. TYTUŁ UROCZYSTOŚCI:  „BABCIA I DZIDEK DZIŚ SWOJE ŚWIĘTO MAJĄ I DLATEGO WNUCZĘTA DLA NICH TAŃCZĄ I ŚPIEWAJĄ”.
  2. TERMIN:  26. 01. 2016 r.
  3. MIEJSCE: JADALNIA PRZEDSZKOLNA.
  4. ADRESACI:  BABCIE I DZIADKOWIE DZIECI Z GRUPY VII „KOTKI”.
  5.  ORGANIZATOR/GOSPODARZ: GRUPA VII „KOTKI” Z PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 11 Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI
    W PABIANICACH.
  6.  OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA ORGANIZACJĘ I PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI: AGNIESZKA BAŚKO, ANNA DYNIAK.
  7. CELE UROCZYSTOŚCI:

-  Wzmacnianie więzi emocjonalnej z najbliższą rodziną poprzez kształtowanie uczucia przywiązania i szacunku do babć i dziadków.

-  Czerpanie radości z zabaw z babcią i dziadkiem oraz wspólnego przeżywania ich święta.

-  Rozwijanie ekspresji słownej i ruchowej poprzez łączenie śpiewu
z elementami ruchu.

-  Przełamywanie nieśmiałości i tremy przed wystąpieniami publicznymi oraz doskonalenie umiejętności kulturalnego zachowania się podczas występu.

-  Sprawianie radości bliskim poprzez obdarowywanie ich samodzielnie wykonanymi upominkami.

Etap I –   PRZYGOTOWANIA   POPRZEDZAJĄCE   UROCZYSTOŚĆ:

1.      Ustalenie terminu i przebiegu uroczystości.

2.      Opracowanie i wydrukowanie dokumentów i pomocy dydaktycznych.

3.      Przygotowanie informacji dla najbliższych o planowanej uroczystości oraz krótkiej     notatki do kroniki grupowej i przedszkolnej.

4.      Przygotowanie zaproszeń oraz upominków w postaci kwiatków z cukierków.

5.      Uzgodnienie podziału obowiązków przy organizacji uroczystości.

6.      Utrwalanie tekstów wierszyków oraz prostych układów choreograficznych do przygotowywanych i wspólnie śpiewanych piosenek.

7.      Przygotowanie dekoracji, oprawy muzycznej oraz fotograficznej – magnetofon, sprzęt nagłaśniający, płyta z muzyką i aparat fotograficzny.

Etap II –   PRZEBIEG   UROCZYSTOŚCI:

1.      Powitanie zaproszonych gości, przybliżenie celu uroczystości i roli, jaką odgrywają dziadkowie w życiu każdego dziecka.

2.      Część artystyczna w wykonaniu dzieci:

-  Wspólna prezentacja piosenki pt. „Babciu, Dziadku kocham Cię”.

-  Recytacja wierszyka Anny Łady-Grodzickiej pt. „Babcia” (załącznik 1).

-  Wspólne śpiewanie piosenki pt. „Dla Babci i Dziadka” połączone z ilustracją ruchową jej treści.

-  Recytacja wierszyka Anny Łady-Grodzickiej pt. „Dziadek” (załącznik 2).

-  Prezentacja piosenki pt. „Hop – siup, dana, dana”, połączona z prostym układem choreograficznym w parach.

-  Recytacja wierszyka Iwony Salach pt. „Życzenia” (załącznik 3).

-  Taniec w parach przy piosence pt. „Wszystko dla Ciebie”.

3.      Wręczenie upominków, składanie życzeń i obdarowywanie najbliższych całuskami.

4.      „Zabawy z Babcią i Dziadkiem”:

-  „Test ze znajomości bajek” – losowanie ilustracji przedstawiających fragmenty różnych bajek, odgadywanie tytułu podanej bajki oraz wysłuchanie
i rozwiązywanie zagadek słownych dotyczących wybranych bajek.

-  „Babciu, droga babciu, powiedz mi…” – zabawa ruchowo-naśladowcza przy piosence. Zadaniem babci jest naśladowanie czynności wykonywanych przez wnuczęta według słów piosenki.

-  „Jaka to melodia?” – słuchanie fragmentów piosenek pochodzących
z czołówek polskich seriali i odgadywanie ich tytułów.

-  „Z dziadkiem zawsze wesoło jest” – taniec na gazetach przy wybranej piosence.

5.      „Jak za dawnych lat…” – zaproszenie gości do wspólnej zabawy przy tańcu
pt. „Kaczuszki” oraz zabawach kołowych ze śpiewem pt. „Karuzela” i „Labada”.

6.      Podziękowanie honorowym gościom za udział, pożegnanie, czynności porządkowe w jadalni.

Pabianice, dn. 26. 01. 2016 r.

O p r a c o w a n i e:

……………………………………….

ZAŁĄCZNIKI:

1.  Wierszyk pt. „Babcia” Anna Łada-Grodzicka

Wszyscy swoje babcie mamy

I dziś im całusa damy

Żyj moja babciu sto lat

Bo z Tobą piękny jest świat.

1. Wierszyk pt. „Dzidek” Anna Łada-Grodzicka

Lubię z dziadkiem bawić się

Bo mój dziadek wszystko wie

Nosi mnie na barana

I śmieje się od rana.

1. Wierszyk Iwony Salach pt. „Życzenia”

Dziś dla Babci słońce mamy

I całuski dla Dziadziusia

Dziś życzenia wnuczek składa

I piosenki śpiewa wnusia.

Aby Babcia i Dziadziunio

W zdrowiu długo żyli

Aby uśmiech dla nas mieli

W każdej wolnej chwili.