Aktywny Przedszkolak w Miejskim Przedszkolu nr 4

Wydarzenie dodał(a) Bożena Kociuba

Miejskie Przedszkole nr 4                                                                                          Katowice, 22.06.2015r.

ul. Gen. Jankego 65

Sprawozdanie z realizacji zadań „Aktywny przedszkolak”

Ciekawą i interesującą formą ćwiczeń dla wszystkich grup wiekowych, a zwłaszcza dla dzieci w wieku przedszkolnym są różnorodne gry i zabawy ruchowe. Służą one jako podstawowy środek do realizacji zadań wychowania fizycznego. Gry i zabawy są akceptowaną przez dzieci i atrakcyjną formą działania, gdyż charakteryzują się dużą różnorodnością, prostotą ruchów, dają swobodę. Dzieci mają możliwość wyboru rozwiązań i sprawdzenia się z rówieśnikami. Zabawy ruchowe są oparte na prostych formach ruchów motorycznych, takich jak: chód, bieg, skok, czworakowanie, pełzanie, rzucanie, są oparte na rywalizacji indywidualnej. Gry ruchowe są natomiast wyższą formą zabaw, w której udział biorą drużyny rywalizujące ze sobą o zwycięstwo.

Poniżej przedstawiam nasze zajęcia i zabawy ruchowe realizowane w naszym przedszkolu:

·      od ośmiu lat organizujemy wielobój lekkoatletyczny dla okolicznych przedszkoli, którego celem jest propagowanie aktywnych form spędzania wolnego czasu z łączeniem elementów lekkoatletyki – bieg, rzut, skok. Kształtowanie postawy fair play, kultury kibicowania; prezentowanie umiejętności artystycznych.

·       corocznie organizujemy „Dzień sportu”, podczas którego dzieci przynoszą swoje przyrządy sportowe do przedszkola. Dzień ten organizujemy na boisku przedszkolnym, podczas którego dzieci w formie zabawy na świeżym powietrzu ćwiczyły sprawność ogólną, koordynację kończyn dolnych i górnych, koncentrację, celność, szybkość, dokładność, koordynację wzrokowo – ruchową, a także uczyły się zdrowej rywalizacji oraz radzenia sobie z porażkami. Wszystkie te  umiejętności kształtowane były w formie atrakcyjnej dla dzieci zabawy.

·         w naszym przedszkolu organizowane jest także „Kuchcikowo” – kółko kulinarne promujące zdrowe żywienie.

·         przeprowadziliśmy również scenariusz zajęć proponowany  w „Bliżej przedszkola” „Misiowa gimnastyka”, który sprawił dzieciom dużo radości i zadowolenia.

Zajęcia sportowe są szczególnie przyjemną i pożyteczną formą rozrywki i wypoczynku. Wpływają nie tylko na prężność ciała, podnoszą sprawność umysłu a także wyrabiają wolę, przy okazji uciążliwych często prób i wysiłków w zdobywaniu zamierzonego celu. Chcielibyśmy aby dzieci biorące udział w tych zajęciach czuły się wszystkie zwycięzcami aby wychodziły uśmiechnięte, zadowolone, niosąc w swym serduszku i pamięci miłe wspomnienia.

Opracowała: Bożena Kociuba

Aktywny Przedszkolak

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wychowania zdrowotnego i kształtowania sprawności fizycznej dzieci.

od Bożena Kociuba

do Bożena Kociuba