III puchar Elbląga młodzików w szachach błyskawicznych rozegrany

Wydarzenie dodał(a) Patrycja Makowska

W tym roku po raz pierwszy przedszkolaki z Przedszkola nr 10 w Elblągu uczestniczyły w miejskim turnieju szachowym młodzików zorganizowanym przez MDK w Elblągu i Klub szachowy "Start" . Impreza odbyła się w Młodzieżowym Domu Kultury w Elblągu. W turnieju uczestniczyło 52 zawodników, w tym 16-ścioro dzieci w wieku 6 lat z przedszkola Nr 10. Rozegrano 5 rund systemem szwajcarskim. Wśród przedszkolaków wyłoniono  dwójkę najlepszych: dziewczynkę i chłopca i wręczono wszystkim dzieciom słodką niespodziankę. Dzieci 6-letnie z Przedszkola nr 10 bardzo dzielnie walczyły o jak najlepsze wyniki. Wykazały się dużą odwagą, wiedzą i umiejętnościami biorąc pod uwagę, iż były najmłodszymi uczestnikami turnieju. Potrafiły opanować emocje niepewności i strachu. Były skupione i bardzo grzeczne. Znakomicie poradziły sobie w nowym środowisku i w nowym wyzwaniu. Należy nadmienić, iż zajęcia szachowe w naszym przedszkolu są już tradycją od ponad 10 lat. Od tego roku szkolnego prowadzone są w ramach innowacji pedagogicznej z wykorzystaniem środków audiowizualnych, a od następnego roku szkolnego poszerzona zostanie o specjalny program multimedialny do nauki gry w szachy dla najmłodszych. Wszystkie przedszkolaki uczęszczające do Przedszkola Nr 10 uczą się gry w szachy od 3 roku życia. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu różnymi metodami i formami pracy - z dwojgiem dzieci (rozgrywki w parach), w małych zespołach oraz z całą grupą z wykorzystaniem tablicy multimedialnej (przez skypea) oraz tablicy magnetycznej.
W tym roku szkolnym w Przedszkolu Nr 10 zorganizowano już 3 turnieje szachowe z udziałem: dzieci z innych przedszkoli i klas I-III szkół podstawowych, rodziców i rodzeństwa wychowanków, dziadków naszych wychowanków. Obecnie prowadzone będą turnieje wewnątrzgrupowe, a następnie ogólno przedszkolny turniej, w którym wyłonimy 5 najlepszych graczy. Poprzez naukę gry w szachy oraz udział przedszkolaków w turniejach udało się ukształtować lepszą koncentrację uwagi, przestrzeganie zasad, siłę emocjonalną, tak bardzo potrzebną w czasie rywalizacji. Dzieci uczą się znosić porażkę z przegranej walki, wyciągać wnioski, cieszą się z wygranej, a także kształtują w sobie gotowość do rywalizacji.

Opowieści z Krainy Liczb

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

od Patrycja Makowska

do Patrycja Makowska