Jeden dwa trzy... z Minnie liczysz Ty

Wydarzenie dodał(a) Justyna Stefaniak

17.03 grupę Promyczków dopadł cyferkowy zawrót głowy, a wszystko to za sprawą niezwykłego gościa - Myszki Minnie. Maskotka przygotowała dla dzieci przeróżne matematyczne zagadki, które zbliżały małych poszukiwaczy do Tajemniczej Skrzyni z Krainy Liczb. Przez cały dzień przedszkolaki zmagały się z przeróżnymi zadaniami, a zaczęły od wiersza Wandy Chotomskiej o małej polnej myszce, która próbowała policzyć swoich przyjaciół. Zadaniem dzieci była próba pomocy bohaterce utworu w wymienieniu wszystkich znajomych, uporządkowanie ich sylwet w kolejności rosnącej, a następnie malejącej. Przy tym Promyczki utrwaliły sobie liczenie w zakresie do 10 oraz posługiwania się liczebnikami porządkowymi. Była to także doskonała powtórka zwierząt zamieszkujących łąkę oraz przypomnienie, że wiosną większość z nich budzi się z zimowego snu. Kolejnym przystankiem na drodze do Skrzyni z Krainy Liczb było spotkanie z tajemniczymi ślimakami. Sprytne stworzenia pochowały się pod listkami, a kiedy dzieciom udało się je odnaleźć, okazało się, że każdy z pięciu ślimaków kryje liczmany (kropki) od 1- 5. Chętne osoby odkrywały dwa wybrane przez siebie listki, a następnie próbowały dodać znajdujące się przy ślimakach kropeczki. Przy tym zadaniu dzieci pomagały sobie liczeniem na palcach, gdyż suma liczmanów nie przekraczała 10. Głównym celem, który chciałam osiągnąć przy tym zadaniu było podejmowanie przez Promyczki prób liczenia i dodawania w określonym zakresie. Kolorowe motyle zaprosiły dzieci do kolejnej zabawy. Polegała ona na klasyfikacji- według koloru- tych barwnych stworzeń i określenie liczebności tych grup. Według poleceń Myszki Minnie uczestnicy manipulowali liczebnością zbiorów, by były równoliczne, o jeden większe, o jeden mniejsze. Następnie czterolatki w rytm muzyki przemieszczały się pomiędzy motylkami, a na sygnał ustawiały się przy tym zborze, który odpowiadał podanej przeze mnie cyferce. Przy tym zadaniu przedszkolaki utrwalały umiejętność liczenia, tworzenia zbiorów, określania i porównywania ich liczebności, a także przekładania cyfry na konkretne elementy. Zadaniem, które przyniosło dzieciom najwięcej satysfakcji nosiło tajemniczy tytuł "Szukamy liczb". Polegało ono na odnajdywaniu w sali przedmiotów, których liczba odpowiadała liczbie oczek wyrzuconych na kostce przez wskazanego Promyczka. Maluchy prześcigały się w podawaniu i wskazywaniu przykładowych rzeczy i co ważniejsze, nie powtarzały się. Na zakończenie Myszka Minnie zaproponowała zabawę magiczną kostką do gry. Po chwili zabawy nią okazało się, że jest to pudełko, w którym były schowane karteczki z kropkami- od 1 do 6. Dzieci przeliczały kropeczki, a następnie do kartoników przyporządkowywały odpowiednią liczbę zabawek. Nagle w naszej sali pojawiły się biedronki, jednak maluchy zdziwił fakt, że żadna z nich nie posiadała kropek. Promyczki same zaproponowały, że będą rzucać czerwoną kostką Minnie i doklejać biedroneczkom tyle samo kropek, co oczek. To zadanie kończyło nasz dzień matematycznych zadań z naszych matematycznych zadań. W nagrodę za rozwiązanie wszystkich zagadek, Myszka przekazała nam klucz do Tajemniczej Skrzyni. W środku czekały na dzieci naklejki do ich książeczek Poszukiwaczy Przygód oraz szablony kostek do gry, do składania których Promyczki przystąpiły z wielkim zapałem.

Opowieści z Krainy Liczb

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

od Justyna Stefaniak

do Justyna Stefaniak