Przyjaciel książki w Miejskim Przedszkolu nr 4

Wydarzenie dodał(a) Bożena Kociuba

Miejskie Przedszkole nr 4                                                                                          Katowice, 18.03.2015r.

ul. Gen. Jankego 65

Sprawozdanie z realizacji zadań

„Przyjaciel książki”

Nasze przedszkole od lat realizuje Program „Czytające Przedszkole” w ramach Kampanii „Cała Polska Czyta Dzieciom”. Na wstępie został powołany  lider , który koordynuje działania przedszkola. Zajęcia w ramach małego projektu „Przyjaciel książki” są więc kontynuacją dotychczasowych działań.
W ramach realizowanego programu nauczycielki we wszystkich grupach  codziennie, w trakcie poobiedniego odpoczynku, czytają dzieciom bajki. Raz w tygodniu do akcji włączają się również rodzice. Natomiast raz w miesiącu odwiedzają nas wyjątkowi goście, czyli osoby powszechnie znane lub sławne w środowisku lokalnym. Codzienne czytanie dzieciom bajek poszerza słownictwo, uczy prawidłowego formułowania myśli w wyrazy i zdania zgodne z zasadami gramatyki, uczy słuchać, rozwija wyobraźnię, dostarcza nowych informacji o świecie. W zależności od tego, jaki rodzaj lektury dobieramy dla malucha poznaje on różnego rodzaju wzorce osobowe, sposoby postępowania. Dzięki czytaniu dzieci szybciej przyswajają sobie takie pojęcia abstrakcyjne jak: miłość, przyjaźń i współczucie, które w książkach są zarysowane konkretnymi sytuacjami, dlatego łatwiej jest zrozumieć znaczenie tych słów. Doceniając ogromny wpływ literatury i głośnego czytania na wszechstronny rozwój dziecka,  zorganizowaliśmy w naszym przedszkolu akcję „Wiosenne spotkania z książką”.

Poniżej przedstawiam nasze propozycje zrealizowane  w ramach tej akcji, nawiązując do małego projektu „Przyjaciel książki”:
- zorganizowanie „Dnia ulubionej bajeczki”;
- „Śląskie bajki i straszki”  - przeprowadzenie zajęć bazujących na opowieściach, którymi raczyły nas nasze babcie. Dzieci dowiedziały się dlaczego diabły i bazyliszki nie mają na Śląsku czego szukać, a także stanęły oko w oko z heksą, utopkiem i bebokiem . Ponadto poznawały tajemnice Skarbnika. Zajęcia te prowadzone są w gwarze śląskiej przez propagatora tradycji śląskich wśród najmłodszych pana Grzegorza Chudego;
- czytanie bajek przez ratownika medycznego w ramach innowacji „Ratowniczek w przedszkolu”;
- zaproszenie do przedszkola ekologa - miłośnika przyrody, do przeczytania książeczki o przyrodzie i opowiedzenia ciekawostek przyrodniczych;
- zorganizowanie „Pierwszego Dnia Wiosny” – gdzie dzieci z kółka teatralnego  przedstawiły  bajkę pt. „W wiosennym nastroju”;
- zorganizowanie wycieczki do pobliskiego „Rezerwatu przyrody”, czytanie bajeczki przez zaproszonego gościa – leśnika;
- cykliczne zajęcia w Miejskiej Bibliotece Publicznej;
- w ramach współpracy między przedszkolami zaprosiliśmy sąsiadujące przedszkole do wzajemnego czytania bajek;
- nasze przedszkole mieści się w budynku Liceum Ogólnokształcącego w związku z tym uczniowie także przyszli przeczytać bajeczkę;
- 2.04.2015r obchodzony jest Dzień Książki w związku z tym zaprosiliśmy lekarza rodzinnego do przeczytania książeczki  o zdrowiu i porozmawiania o zdrowym  sposobie odżywiania;
- ponadto zorganizowaliśmy kącik czytelniczy dla dzieci starszych, współpracujemy z rodzicami, którzy chętnie pożyczają nam swoje książki do poczytania dzieciom.

Na pamiątkę „Wiosennych spotkań z książką” dzieci otrzymały naklejki – medal przyjaciela książki, książeczki i zakładki do książek.

Opracowała: Bożena Kociuba

Przyjaciel Książki

Projekt wspomagający gotowość do nauki czytania przedszkolaków, a także rozbudzający zamiłowanie do książek.

od Bożena Kociuba

do Bożena Kociuba