Książki moim przyjacielem

Wydarzenie dodał(a) MARCELA CIEŚLIK

Wychowankowie grupy „Pszczółki” z Przedszkola w Bolesławiu rozpoczęli realizację projektu edukacyjnego „Książka moim przyjacielem.” Pierwszym etapem jego realizacji była wizyta w filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Krzykawce. Pani Renata Wiśniewska zachęciła dzieci do obcowania z książką, zapoznała ich z różnymi działami czytelniczymi, wzbogaciła wiedzę wychowanków na temat sposobu katalogowania książek, ale przede wszystkim przedstawiła przyszłym czytelnikom „prośbę książki” skierowaną do nich. Dzieci z dużym zainteresowaniem przeglądały półki z literaturą dziecięcą, po czym założyły kartę biblioteczną grupy „Pszczółek”. Na koniec wizyty obiecały częściej odwiedzać bibliotekę wypożyczać i czytać książki oraz przestrzegać zasad obcowania z nimi. Kolejnym etapem realizacji projektu była wycieczka do księgarni i drukarni w Olkuszu. W księgarni przedszkolaki dowiedziały się czym różni się ona od biblioteki i jakie książki można tam kupić. Dzieci z zaciekawieniem oglądały książki, po czym wspólnie wybrały i zakupiły do kącika czytelniczego. Mam nadzieję, że wizyta ta zachęci je do odwiedzania księgarni z rodzicami, wspólnych zakupów i lektury. Prosto z księgarni grupa „Pszczółek” udała się do  drukarni, gdzie dzieci poznały pracę osób drukujących książki i gazety oraz tworzących foldery, pocztówki i ulotki reklamowe. Przedszkolaki oglądały maszyny do drukowania, przecinania, bindowania i składania papieru. Poznały również kolejne etapy powstawania książki. Na pamiątkę wizyty otrzymały w prezencie swoje grupowe zdjęcie wydrukowane w drukarni. Pszczółki odwiedziły rónież bibliotekę w Szkole Podstawowej w Bolesławiu, gdzie wzięły udział w lekcji bibliotecznej poświęconej bajkom i baśniom. Dzieci bardzo ucieszyły się, że spotkały dawnych kolegów z przedszkola i otrzymały od nich kolorowe zakładki.  W ramach projektu spotkały się również z Honorowym Obywatelem Gminy Bolesław, ktory przybliżył im historię gminy, poprzez czytanie legend wlasnego autorstwa. Dzieci poprzez codzienne czytanie, przez rodziców w ramach wspólracy "Rodzice czytają, dzieci słuchają."poznały bajki i baśnie, które przedstawiły w formie inscenizacji.
Projekt edukacyjny „Książka moim przyjacielem” jest w toku. Jego dalszy przebieg uzależniony jest od potrzeb i oczekiwań dzieci. Podstawowym elementem projektu jest systematyczne czytanie wybranych przez dzieci książek każdego przedszkolnego dnia. Ponadto przedszkolaki mają w planach spotkanie z autorami i ilustratorami książek. Z pomocą rodziców będą tworzyły książki swojego autorstwa. Efektem końcowym projektu ma być pasowanie jego uczestników na czytelników, otrzymanie dyplomików Przyjaciel książki, co wzbogaci ich zainteresowanie książką w kolejnych latach.

Przyjaciel Książki

Projekt wspomagający gotowość do nauki czytania przedszkolaków, a także rozbudzający zamiłowanie do książek.

od MARCELA CIEŚLIK

do MARCELA CIEŚLIK