Matematyczna Arktyka

Wydarzenie dodał(a) Iwona Harasimowicz

Pierwszy projekt, w którym wzięliśmy udział to „Opowieści z krainy liczb”. Nasza grupa to Piraci – dzieci sześcioletnie, które są wychowankami oddziałów przedszkolnych w szkole Przedszkola Miejskiego nr 5 „Bajkowy Zakątek" z Oddziałami Integracyjnymi. Temat tygodnia w którym był on przeprowadzony (23-27.02.2015) nawiązywał do Inuinów, Arktyki i Antarktydy. Do jego przeprowadzenia wykorzystałam scenariusze i ilustracje z pakietów „Bliżej Przedszkola”, które prenumeruję oraz własne pomysły. Najważniejszym dniem pełnym matematyki była środa. Dzieci wysłuchały opowiadania o pingwinkach – utrwalały przeliczanie w zakresie 0-10 podczas zabawy ruchowej. W następnej zabawie dzieci-pingwinki na znak o zbliżającym się niedźwiedziu polarnym musiały „wskakiwać” na kry w zależności od pokazanej przez nauczyciela liczby. Zabawę zakończyła cyfra 1, tak aby zostały dwa najsprytniejsze pingwinki. To one zaprosiły resztę dzieci - pingwinków do następnej zabawy – wykorzystałam do niej tekst z "Bliżej Przedszkola" nr1/2015 s.28 „Pingwinia rymowanka”. Następną zabawą, którą wykorzystałam także z tego numeru była „Wyprawa Eskimosów”- dzieci przeliczały i utrwalały nazwy zwierząt polarnych. Karta pracy z numeru ułatwiła nam ewaluacje tematu – dzieci przeliczały i kolorowały tylko te zwierzęta, które występują na biegunie polarnym.
Ponieważ 27 lutego jest Dniem Niedźwiedzia Polarnego, dlatego dzieci zamieniły się tego dnia w te wspaniałe zwierzęta. Nasze zadania przeplatały się poznawaniem ich wyglądu, diety i zwyczajów. Najpierw Pani, a potem chętne dzieci tworzyły dla nas zadania matematyczne – np.: 10 niedźwiedzi siedziało na krze, odpłynęło 6 – ile niedźwiedzi zostało? Niedźwiedzie musiały także przejść pod „lodową skałą”, przywitać się w parach: nogą, brzuchem, nosem itp. Zabawa pt. „Niedźwiedzie na krę” wymagała od nas znajomości cyfr i liczenia – na krze musiało znaleźć się tyle niedźwiedzi ile pokazała nam Pani. Nasze umiejętności sprawdzaliśmy w ostatnim zadaniu niedźwiedziej matematyki znajdującym się w karcie pracy – dodawaliśmy i przeliczaliśmy liczbę zwierząt mieszkających w Arktyce.
Wszyscy bawiliśmy się świetnie, co widać po naszych uśmiechniętych buziach. Dzieci czekają na następne przygody…

Opowieści z Krainy Liczb

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

od Iwona Harasimowicz

do Iwona Harasimowicz