W Królestwie Króla i Królowej

Wydarzenie dodał(a) Patrycja Makowska

Dnia 12 lutego 2015 roku w Przedszkolu nr 10 „Mały Odkrywca” w Elblągu odbył się „Turniej Szachowy dla Dzieci i Dziadków”. Uczestnikami wydarzenia były dzieci w wieku 3-6 lat z naszego Przedszkola oraz dzieci z innych placówek naszego miasta, a mianowicie: Przedszkola nr 26,  Szkoły Podstawowej nr 16 oraz Szkoły Podstawowej nr 21. Do rozgrywek turniejowych przystąpiło 11 rodzin. Nad przebiegiem rozgrywek czuwał inicjator Turnieju i jednocześnie sędzia szachowy – Ryszard Borawski oraz absolwent naszego przedszkola Igor Janik. 14latek ma tytuł Kandydata na Mistrza w Kategorii Międzynarodowej w Rankingu Światowym oraz II i VI miejsce w Międzynarodowym Turnieju! Warto zaznaczyć, że chłopak zaczął swoją przygodę z szachami już w wieku 4 lat!
Mimo zimowej scenerii, atmosfera była gorąca. Rozgrywkom towarzyszyły ogromne emocje, wyraźnie widoczne na twarzach dzieci oraz seniorów. Podczas imprezy odbyły się dwie konkurencje składające się z części teoretycznej oraz części praktycznej, gdzie nasze pociechy mogły wykazać się wiedzą zdobywaną na  przedszkolnych zajęciach szachowych pt. „W Królestwie Króla i Królowej” odbywających się w ramach Innowacji Pedagogicznej. Dzieci rozwiązywały problemy szachowe na tablicy magnetycznej oraz wraz ze swoimi rodzinami rozgrywały na szachownicy symultanę z Igorem Janikiem. Dla wszystkich uczestników przewidziane zostały piękne prezenty oraz pamiątkowe dyplomy.
Nauka gry w szachy jest wprowadzana w naszym przedszkolu już dla dzieci od trzeciego roku życia. To doskonałe narzędzie, służące do rozwijania pozytywnych cech i umiejętności dzieci. Taki rodzaj intelektualnej aktywności pozytywnie wpływa nie tylko na rozwój umysłowy, ale także osobowościowy. Cytując słowa amerykańskiego szachisty Paul Morphya: „Nauczcie dzieci grać w szachy, a o ich przyszłość możecie być spokojni".

Opowieści z Krainy Liczb

Projekt wspomagający realizację celów wychowania przedszkolnego w obszarze wspomagania rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.

od Patrycja Makowska

do Patrycja Makowska