"O prawach dziecka w wierszach i audycji radiowej" MP 34 Zielona Góra

Wydarzenie dodał(a) Karolina Michalska

Świadomość własnych praw i norm zachowań odgrywa duże znaczenie w rozwoju społecznym dzieci. Wiedza ta jest tak samo ważna dla dzieci jak i dorosłych, którzy obawiają się sytuacji, w której dziecko świadome swych praw zacznie się buntować co w konsekwencji zaszkodzi wychowaniu. Dziś odchodzi się od takowego rozumowania, bo w wychowaniu nie chodzi już o pełne podporządkowanie dziecka dorosłym. Uczenie dzieci ich praw i obowiązków jest swego rodzaju przygotowaniem do życia w społeczeństwie. Rozumne uczenie praw i obowiązków ściśle wiąże się z rozumieniem ograniczeń, konieczności oraz obowiązków jakie posiada każdy człowiek, a dziecko jest człowiekiem choć jeszcze małym. Dziecko ma prawo wymagać, by przestrzegać i respektować przysługujące mu prawa tak samo jak każdy inny człowiek na świecie a w szczególności prawo do godnego życia, życia bez przemocy.
Wiedząc i rozumiejąc znaczenie praw dziecka, postanowiliśmy w naszym przedszkolu zorganizować konkurs dla rodziców, którego tematem były „Prawa dziecka”. Naszym celem było zapoznanie rodziców z prawami dzieci, uwrażliwienie na ważność tychże praw oraz rozwijanie wyobraźni i aktywności twórczej. Zadaniem rodziców było stworzyć samemu czy też w porozumieniu z dzieckiem wiersz, rymowankę, piosenkę, w której byłaby mowa o wybranych prawach dzieci. Chociaż zgłoszonych prac nie było wiele, widać w nich pełne zaangażowanie rodziców a przede wszystkim chęć poznania świata, w którym ich dziecko żyje i tego jak go postrzega. W sobotę 5 kwietnia w Radio Zachód odbyła się audycja, której tematem były „Prawa i obowiązki dzieci”. Audycję prowadziła Pani Elżbieta Wozowczyk - Leszko a jej gośćmi były dzieci z naszego przedszkola z grupy VI (Ewa Mundry, Amelia Burchała, Hanna Kielar, Julia Sobalak) a także Pani Dyrektor Renata Rogacewicz, nauczycielka Karolina Michalska i Pan Sławomir Mundry jako przedstawiciel rodziców. Dzieci opowiadały o swoich codziennych obowiązkach i swoim rozumieniu praw im przysługujących. Pan Sławek Mundry wypowiadał się na temat ważności i świadomości praw oraz obowiązków jakie mają dzieci. Pani dyrektor wraz z nauczycielką Karoliną Michalską odpowiadały na pytania dotyczące nauki praw i obowiązków na gruncie przedszkolnym oraz o ważności tychże praw zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Zaprezentowane zostały również wiersze konkursowe spisane przez rodziców. Mamy nadzieję, że zarówno stworzony konkurs jak i przygotowana wcześniej tablica informacyjna dla rodziców o Prawach dzieci, zajęcia przeprowadzone we wszystkich grupach przedszkolnych a także audycja przeprowadzona w Radio Zachód pozwoliły wszystkim na lepsze zrozumienie tak ważnego tematu.

Teraz uwaga wszyscy słuchacze!

O prawach tych zapomnieć nie raczę.

Prawo kochania i szanowania,

Prawo dobrego traktowania.

Bo przecież o tym wiecie,

Że nie kupimy tego w markecie.

Będąc przy ty temacie,

Wspomnę o mamie i tacie.

Posiadanie ich to warunek konieczny,

By każdy dzieciak czuł się bezpieczny.

Choć mama w Warszawie a tata w Krakowie,

Byłeś i będziesz ich oczkiem w głowie.

Tymek, Bartek i dwie Anie,

Każdy musi mieć swe zdanie.

Bardzo proszę słuchać nas,

I poświęcać cenny czas.

Mamy prawo do nauki,

Uzupełniać wszelkie luki.

Będziemy czytać wszystkie książki,

Poznamy co to obowiązki.

Bo przecież wiedzieć chcemy,

Kiedy, jakie „U” piszemy.

Przyjdzie czas na przyjemności.

Lipiec, sierpień, lato gości, Pojedziemy na wakacje.

Przecież to czas na wariacje.

Tato woła córciu, synku,

Macie prawo odpoczynku.