Trzy magiczne słowa: proszę, przepraszam, dziękuję

Wydarzenie dodał(a) Małgorzata Wiercioch

W roku szkolnym 2012/2013 nasza placówka przyłączyła się do Społecznego Programu „Proszę, przepraszam, dziękuję”, realizowanego pod patronatem Rady Dzielnicy XI w Krakowie. W związku z tym, w naszym przedszkolu opracowany został specjalny harmonogram działań dotyczący tego programu. Celem tych działań było kształtowanie i utrwalanie prawidłowych wzorców zachowań i wartości, propagowanie wśród dzieci oznak życzliwości, dobroci i koleżeństwa wobec rówieśników i dorosłych, a także integrowanie środowiska przedszkolnego oraz lokalnego i włączanie do działań rodziców.
Harmonogram obejmował cały rok szkolny i wdrażany był przez wszystkie grupy wiekowe. Jego realizacja rozpoczęła się od obchodów „Światowego Dnia Życzliwości”, podczas którego dzieci zapoznały się z wierszem „Trzy słowa”. Każda grupa wykonała plakaty z wykorzystaniem słów – kluczy. W grupach powstały również Kodeksy Kulturalnego Przedszkolaka „Życzliwusia” – zbiory zasad, którymi dzieci i dorośli powinni się kierować każdego dnia.
Przed świętami Bożego Narodzenia, kiedy wzajemna życzliwość i dzielenie się dobrym słowem mają szczególne znaczenie, dzieci wykonały kartki świąteczne i ozdoby choinkowe w kształcie czerwonych serduszek i obdarowywały nimi zaproszone dzieci z innych przedszkoli. Podczas spotkania, dzieci wspólnie układały wierszyki i rymowanki z wykorzystaniem słów – kluczy.
Nowy Rok rozpoczęliśmy ogłoszeniem Konkursu Rodzinnego, w ramach którego dzieci, wspólnie z rodzicami wykonały projekty „Orderu Życzliwości”. Wszystkie prace były wyeksponowane w holu przedszkola.
Kolejne zadanie objęło wszystkie grupy przedszkolne i polegało na zaprojektowaniu dużych Zimowych Słoneczek z magicznymi słowami: proszę, przepraszam, dziękuję. Dzieci, odciśniętym paluszkiem oznaczały na odpowiednim słoneczku każdy dobry gest i zachowanie w ciągu tygodnia. W kolejnym zadaniu dzieci podjęły próby przedstawienia nowej wersji Kopciuszka poprzez inscenizacje słowno – teatralne pod tytułem „Kopciuszek inaczej”.
Wiosenną tradycją naszego przedszkola stało się to, że na początku kwietnia dzieci przedstawiają montaż słowno – muzyczny zorganizowany w hołdzie błogosławionemu Janowi Pawłowi II, który swoim życiem i nauką głosił, że dobro i życzliwość są największymi wartościami w życiu człowieka. W 2013 roku był to już XI Koncert Papieski.
Również wiosną, w jednym z przedszkoli w naszej dzielnicy odbył się konkurs recytatorski „Poeci dzieciom – dzieci poetom” pod hasłem „Dobre maniery w wierszach czytamy i na co dzień o nich pamiętamy”, w którym dziewczynka z naszego przedszkola otrzymała wyróżnienie.
Także w kwietniu wszystkie dzieci poznały bajkę Stefani Szuchowej „Mateuszek na zaczarowanej wyspie” i na jej podstawie układały dialogi i krótkie scenki teatralne. Powstały także prace plastyczne, które prezentowane były na sali rekreacyjnej przedszkola oraz w siedzibie Rady Dzielnicy XI i holu Urzędu Miasta Krakowa.
Kolejnym działaniem, mającym na celu utrwalenie dobrych zachowań, było wykonanie przez dzieci książeczek pod tytułem „Lato nadchodzi, przedszkolak pamięta: 3 słowa zabiorę na wakacje, by każda buzia była uśmiechnięta”.
Jako ukoronowanie działań wdrażających program „Proszę, przepraszam, dziękuję”, w ramach współpracy z rodzicami, powstał na ścianie naszego przedszkola fresk przedstawiający scenkę z „Piotrusia Pana” z użyciem słów: proszę, przepraszam, dziękuję przypominający wszystkim o kulturalnym zachowaniu na co dzień.
Podjęte działania w ramach społecznego programu spowodowały, że dzieci częściej używają zwrotów grzecznościowych, starają się być dla siebie i innych życzliwe i dobre na co dzień.

Koordynatorki projektu: Marta Dudzicka, Ewa Marchut, Małgorzata Wiercioch
Samorządowe Przedszkole nr 6 w Krakowie