Eksperymenty z wodą.

Wpis dodał(a) Kamila Marciniak

Dzień eksperymentów zaczeliśmy od przypomnienia o zasadach bezpieczeństwa w trakcie zajęć, ale także ogólnych czyli np. że nie wszystkie podobne czynności wykonujemy pod opieką dorosłych, następnie wybrane osoby na chwilę zamieniły się w naukowców tzn. ubrali rękawice gumowe, okulary ochronne, fartuch, i maseczkę ochronną i mogli wyjąć z kartonu potrzebne "składniki". Eksperymenty jakie wykonaliśmy to; LAMPA LAVA, TAŃCZĄCY OLEJ,  WĘDRUJĄCA WODA, CO PŁYWA, CO UTONIE.

1.

• szklankę wypełnioną olejem (do 3/4 wysokości)

• 1/4 szklanki wody

• barwnik spożywczy

• tabletka musująca (Wapno, Witamina C lub Magnes)

Do wody dolejcie klika kropli barwnika i całość wlejcie do szklanki z olejem. Pierwsze wrażenia wywołają u Was efekt WOW, bo wlewana woda już zacznie przypominać bąbelki, a gdy dodacie tabletkę zupełnie zatracicie się w tym eksperymencie. Tym bardziej, że po każdej dodanej kolejnej tabletce spektakl zaczyna się od nowa!

2.

• szklankę wypełnioną wodą (do 3/4 wysokości)

• 5 łyżek oleju

• kakao

• sól

Do szklanki z wodą, wlejcie olej i dosypcie kakao. Górna część została pięknie zabarwiona, teraz sprawdźcie co się będzie działo kiedy wsypiecie sól?

3.

Przygotujcie:

• 3 szklanki z wodą

• 3 puste szklanki

• ręczniki papierowe

• barwniki spożywcze, ja zabarwiłam wodę bibułą, ( do szklanki narwałam kawałki bibuły, zalałam wrzątkiem, po 15 minutach woda była zabarwiona)

Zacznijcie od zabarwienia wody, a następnie ułóżcie szklanki naprzemiennie pełna z pustą. Papierowy ręcznik zwińcie w rulon i włóżcie jeden koniec do wody, a drugi do pustej szklanki. Po pewnym czasie woda zacznie się przemieszczać i napełniać puste pojemniki.

od Kamila Marciniak

do Kamila Marciniak