W krainie Przyrody – mali ekolodzy

Wpis dodał(a) Ala Mrozek

W dniach od 16 – 24  kwietnia 2018 r. przedszkolaki z Przedszkola Publicznego Bajeczny Zakątek w Rogowie z grupy 6-latków Mądre Sówki uczestniczyły w zajęciach przyrodniczo – ekologicznych. Zajęcia były realizowane za słowami: "Uczymy miłości do przyrody, uczymy spostrzegać jej piękno, cieszyć się nim, podziwiać je, a jednocześnie przestrzegajmy dzieci, by tego piękna nie niszczyły ''.

Hanna Zdzitowiecka

Już od najmłodszych lat należy rozpocząć kształcenie świadomej postawy wobec przyrody. Najlepszym czynnikiem sprzyjającym edukacji ekologicznej dzieci jest kontakt z żywą przyrodą, która jest bogatym źródłem przeżyć, wrażeń, doznań. Budzi uczucia opiekuńczości i przyjaźni wobec świata roślin i zwierząt. Ponieważ nasze przedszkole położone jest w uroczym miejscu, mamy możliwość częstego wychodzenia do lasu lub parku, z czego chętnie korzystamy.
     W ciągu całego roku organizujemy wiele zajęć i akcji ekologicznych, jednak szczególnie lubianym wydarzeniem ekologicznym przez dzieci jest „Kolorowy Tydzień”, który przypada zawsze w okresie wiosennym. W tym czasie każdego dnia dzieci przychodzą ubrane stosownie do tematyki danego dnia:

1. Zielony – dzień roślin;
2. Brązowy – dzień gleby;
3. Pomarańczowy – dzień marchewki i zdrowego odżywiania;
4. Biały – dzień powietrza;
5. Niebieski – dzień wody;

Kolejny raz także dzieci wzięły aktywny udział  w akcji „Dzień Ziemi 2018”, której tegorocznym hasłem było: Walka z zanieczyszczeniem plastikowymi odpadami. Celem akcji było promowanie nieśmiecenia, segregacji odpadów oraz innych sposobów chroniących na co dzień środowisko, w którym żyjemy. Dzieci zobaczyły edukacyjną prezentację ekologiczną, dzięki której dowiedziały się jak należy segregować śmieci oraz dlaczego jest to tak niezwykle ważne dla naszego środowiska. Miały okazje same sprawdzić swoje wiadomości - zadaniem dzieci było posegregowanie śmieci. Swoja wiedzę mgły wykorzystać podczas sprzątania okolic obejścia przedszkola, placu zabaw, a także  wyposażone w rękawice jednorazowe, worki poszły sprzątać Park Dąbki w Rogowie. Uczyły się także wykorzystywać śnieci do zrobienia zabawek i przedmiotów użytecznych z materiałów ekologicznych i surowców wtórnych.

Poszukiwacze Przygód - W krainie przyrody

od Ala Mrozek