Społeczność BLIŻEJ PRZEDSZKOLA

Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.

Makieta średniowiecznego Szubina wykonana przez grupę Słoneczek


Wpis dodał(a) Jolka Storzyńska 10 miesięcy temu, wyświetleń 179


Wpis został sprawdzony przez moderatora

Grupa Słoneczek z Samorządowego Przedszkola nr 2 w Szubinie bierze udział w konkursie zorganizowanym przez Studium Prawa Europejskiego „Przedszkole z tradycjami”. Aby lepiej poznać najbliższą okolicę i móc odzwierciedlić swoje spostrzeżenia w warsztatach plastycznych, dzieci wybrały się na wycieczkę do Muzeum Ziemi Szubińskiej, na ruiny zamku, do kościoła p.w. Św. Marcina, nad rzekę Gąsawkę i na szubiński rynek. Jednym z zadań konkursu, do którego przystąpiły przedszkolaki wraz z rodzicami, było wykonanie makiety obrazującej prehistoryczne dzieje naszego miasta.

Na początku zajęcia plastycznego dzieci usłyszały o zamierzchłej historii regionu Pałuk. Poznały postać Sędziwoja Pałuki i herb Pałuk, a następnie w zespołach wzięły się do pracy.

Przygotowały makietę do przyklejenia folii bąbelkowej, jako „kamiennej kostki brukowej”. Dach chaty pałuckiej okleiły kawałkami słomy. Kolejny zespół malował kamień upamiętniający pomnik lipy drobnolistnej „Jadwigi”. Koryto rzeki Gąsawki dzieci wykonały z szarego papieru, wyłożyły niebieską folią imitującą wodę. Do innych drzew podoklejały zielone liście.

Następnie etapami rozplanowały, wraz z rodzicami, poszczególne zabytki: zamek Sędziwoja Pałuki, kościół zabytkowy p.w. Św. Marcina oraz pomnik przyrody - lipę drobnolistną „Jadwigę”. Dostawiły również wcześniej przygotowany wóz konny z koniem ulepionym z plasteliny oraz pieska.

Bliski świat dla przedszkolaka to „mała Ojczyzna”, w której dziecko uczy się przywiązania najpierw do własnej rodziny, następnie do miejscowości i tradycji. Uczestnicząc w wycieczce i tworząc makietę średniowiecznego Szubina, małe dziecko poznaje kim jest, skąd pochodzi, gdzie są jego korzenie i w ten sposób utożsamia się z miejscem, w którym wzrasta.

Dzieci wspólnie z rodzicami stworzyły klimat zespołowej, twórczej pracy pozwalającej na bliskość, serdeczność i umiejętność współpracy.

Obraz średniowiecznego Szubina na długo zostanie w pamięci przedszkolaków.          

Komentarze
Wyślij wiadomość do Jolka Storzyńska