Społeczność
Miejsce na to, by zainspirować. Siebie i innych. Wieści z życia przedszkoli, konkursy, odpowiedzi na nurtujące Was pytania.
HISTORIA WIOSENNEJ TRAWKI - Anna Kluska SZUBIN
Wpis został sprawdzony przez moderatora
HISTORIA WIOSENNEJ TRAWKI - SCENARIUSZ ZAJĘCIA METODĄ STORY- LINE
Cele:
Dziecko:
- rozwija spostrzegawczość wzrokową i sprawność manualną podczas ćwiczeń grafomotorycznych
- samodzielnie wykonuje zadania stawiane przez nauczyciela
- współdziała w grupie, zespole
- rysuje na kartce papieru wg instrukcji nauczyciela,
orientuje się w kierunkach (prawa strona , lewa strona, środek , góra, dół )
- doskonali motorykę ręki dominującej podczas wykonywania rysunków oraz szlaczków
- rozumie polecenia .
Przebieg zajęcia:
EPIZOD 1
Pewnego dnia malarz Bartek, wybrał się na piękną wiosenną łąkę, żeby namalować zielone trawy. Zabrał ze sobą kartki, zielone farby, pędzle ,kredki i wyruszył. W drodze mówił wierszyk o wiosennej pogodzie:
Świeci słonko
Wieje wiatr
I każdy ma ochotę
Wędrować sobie w świat.
Pytania kluczowe:
1. Dokąd pewnego dnia wybrał się malarz Bartek?
2. Po co poszedł na łąkę?
3. Co zabrał z sobą?
4. Spróbujmy wspólnie powiedzieć wiersz, ale tak, jak o to poprosi nas malarz:
słowo- klaskanie
sylaba - tupanie
Formy aktywności:
1. Ilustracja ruchowa wiersza z podziałem na sylaby i wyrazy
(doskonalenie koordynacji słuchowo- ruchowej)
Świeci słonko
Wieje wiatr
I każdy ma ochotę
Wędrować sobie w świat.
EPIZOD 2
Kiedy malarz zjawił się na łące i wyjął kartki, zielone farby i pędzle rozejrzał się wokoło i pomyślał:
„Ach, cóż za piękny obraz tu powstanie!
Ale nie powstał… chociaż...właściwie nie stało się nic złego.
Malarz Bartek zmienił swoje plany, dlatego, że przyfrunęły do niego: motyl, biedronka i pszczoła.
Malarz Bartek rozmawiał z nimi, bawił się. Opowiedział im też, o swoich planach namalowania pięknej łąki. Bardzo to zainteresowało owady.
Wtedy najśmielszy z owadów, motyl Emilek, zapytał: panie malarzu, czy mógłby pan namalować mnie i moje przyjaciółki ?
Zaraz też na nogawkę spodni malarza wdrapała się biedronka
Agatka i pszczoła Miodunka -powiedziały: bardzo prosimy!!!.
Pan malarz nie mógł odmówić prośbie tych sympatycznych stworzonek .
Pytania kluczowe:
1. Jakie owady przyfrunęły do malarza Bartka?
2. Co razem robili?
3. O czym powiedział malarz motylowi, biedronce i pszczole?
4. O co poprosiły malarza owady? Żeby powstał obraz owady na prośbę malarza miały wykonać zadania:
Formy aktywności:
1. Zabawa w tworzenie dwuszeregu:
-pierwsze pary: to pszczoły, te dzieci, które mają na sobie coś żółtego
-kolejne pary: to biedronki, te dzieci, które mają na sobie coś czerwonego
-motyle, to dzieci, które nie były wcześniej
2. Zabawa z rozpoznawaniem kierunków
Dzieci ustawiają się parami w dwuszeregu przed nauczycielką i wykonują komendy:
– w prawo zwrot,
– w lewo zwrot,
– w tył zwrot,
– w prawo zwrot
– w lewo zwrot
– w tył zwrot
- do przodu marsz
3.Zabawa ruchowa przy piosence „Łąka ” – dzieci śpiewają stojąc w parach, w przerwie wykonują polecenia :
( polecenia czytają dzieci zdolne)
- prawa dłoń do prawej dłoni,
- lewe kolano do lewego kolana,
- prawe biodro do prawego biodra,
- lewy łokieć do lewego łokcia,
- prawa stopa do prawej stopy.
EPIZOD 3
I tak, malarz Bartek i owady bawiąc się świetnie zapomnieli o swoich planach
Pytania kluczowe:
1. Czy malarz Bartek namalował zieloną trawkę i owady, tak jak zamierzał?
2. A chcieli byście mu pomóc?
„Na wiosennej łące” – ćwiczenia grafomotoryczne:
dyktando graficzne , rysowanie na kartce papieru wg instrukcji nauczyciela:
-zieloną kredką dokończ rysowanie wzorów.
(Kreślenie wzorów po śladzie według Hanny Tymichowej), dziecko zaczyna rysować od kropki.
- pod linią odrysuj 3 kwadraty
(Odrysowywanie figur od szablonów )
- w pierwszym kwadracie odbij żółty stempel swojego palca, w drugim czerwony , w trzecim niebieski, zmień powstałe odciski w dowolne owady
(Kreatywne rysowanie – dziecko przekształca swój odcisk palca w wybranego owada)
- w prawym górnym rogu narysuj słońce
- w lewym górnym rogu narysuj dwie chmurki: małą i dużą
Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za wytrwałą pracę i wręczenie im naklejek przedstawiających malarza Bartka. Komu podobało się niech pod obrazkami owadów naklei malarza Bartka, a komu mniej - niech naklei malarza z tyłu kartki.
Zobacz wszystkie wpisy
od Anna Kluska
Wyślij wiadomość
do Anna Kluska
Kartka z kalendarza
Wiemy jak cenny jest Twój czas, dlatego co miesiąc otrzymujesz od nas komplet gotowych materiałów, które pomogą Ci przygotowywać się do zajęć – szybko, łatwo i przyjemnie!
bliżej MAX nowość
Nieograniczony dostęp do scenariuszy, filmów oraz piosenek. Bliżej MAX łączy wszystkie nasze usługi w jeden wygodny i tani abonament! Subskrybując bliżej MAX, otrzymujesz także 10 pobrań, które możesz użyć do dowolnych pomocy dydaktycznych ze strony www.blizejprzedszkola.pl