W krainie sztuki wielkanocnej ze Skrzatami

Wpis dodał(a) Elżbieta Kwiecińska

Czas Wielkanocy to okres radosny dla dorosłych i dzieci. Dla dzieci to oczekiwanie  na „zajączka”, bo z tym przede wszystkim kojarzy im się Wielkanoc. Planując tematykę na marzec chciałam moim maluszkom przybliżyć tradycje i obrzędy związane z Wielkanocą. Wykorzystałam materiały zamieszczone w bieżącym i zeszłorocznym wydaniu Bliżej przedszkola. Zwyczaje świąteczne  przybliżyły dzieciom ilustracje. Maluchy opowiadały, jaki zwyczaj ilustrują, układały je wg kolejności. Oglądając fotografie odpowiadały na pytania: Jak ludzie przygotowują się do świąt, czym dekorują swoje mieszkania? Dla moich maluchów przygotowałam także  elementy wyposażenia wielkanocnego koszyka i objaśniłam ich symbolikę. Zabawą utrwalającą było układanie historyjki, gdzie dzieci porządkowały obrazki w odpowiedniej kolejności, za każdym razem mówiąc co nowego pojawiło się w koszyczku. Były też zabawy ruchowe, piosenki: o pisankach, o kurczątkach i oczywiście zabawy plastyczne. Skrzaty wykonywały przeróżne prace plastyczne, miedzy innymi : pisanki, witraże, zajączki. Zrobionymi dekoracjami udekorowaliśmy sale.

W naszym przedszkolu tradycją stało się także „śniadanie wielkanocne”. Najpierw oglądamy przedstawienie, które przygotowują koledzy i koleżanki z zespołu „Pałuczaczki” oczywiście mówione i śpiewane gwarą pałucką. Nastepnie biesiadujemy przy stole zastawionym potrawami wielkanocnymi, a potem oczywiście czekamy na wizytę zajączka. I jeszcze się nie zawiedliśmy, bo przecież o grzecznych przedszkolakach zajączek pamięta.

Poszukiwacze Przygód - W krainie sztuki

od Elżbieta Kwiecińska