"W pisankowie"

Wpis dodał(a) Katarzyna Rynkowska

W dniach 26-30.03.2018 r. nasza grupa "Biedroneczek" realizowała jeden z "małych" projektów Poszukiwaczy przygód "W krainie sztuki". Przez cały tydzień dzięki materiałom zamieszczonym w "Bliżej przedszkolu" i pomocom do niego dołączonym odkrywaliśmy piękno tradycji Świąt Wielkiejnocy i poznawaliśmy techniki zdobienia pisanek. Na pierwszych zajęciach omawialiśmy, co powinno znajdować się w wielkanocnym koszyczku i jaka jest symbolika wkładanych do koszyczka przedmiotów. Pomogła nam w tym zabawa dydaktyczna "Tradycyjna święconka". Następnie ćwiczyliśmy spostrzegawczośc i rozwijaliśmy logiczne myślenie podczas zabawy "W koszyczku", gdzie naszym zadaniem było odgadnąć co nowego pojawiło się w wielkanocnym koszyczku. Na kolejnych zajęciach układaliśmy historyjkę obrazkową "Wielkanocne malowanki", dzięki niej dzieci dowiedziały się, że jajka farbowane poprzez zanurzenie w barwniku to kraszanki. Było to świetnym pretekstem i okazją do przeprowadzenia zabawy badawczej "Kraszanki". Dzieci przyniosły ugotowane jajka i mogły je pomalować poprzez moczenie ich w wywarach z: buraka, czerwonej kapusty, marchwi, łupin cebuli, kurkumy i szpinaku. Prawdziwą faworytką tych "zawodów" była kapusta: z nazwy czerwona, z wyglądu fioletowa a barwiła na niebiesko. Popołudniami podczas rozmów inspirowanych fotografiami "Ptasie pisanki" poznaliśmy ptaki, które składają jaja wyglądające jak pisanki, kraszanki czy drapanki. Przez cały tydzień dzieci solidnie pracowały, stworzyliśmy też piękną wystawkę i gazetkę z naszych wielkanocnych prac. Każde dziecko otrzymało piękny dyplom, który będzie przypominał o wspaniałym tygodniu spędzonym "W pisankowie" :).

Poszukiwacze Przygód - W krainie sztuki

od Katarzyna Rynkowska