Chlebek, ozdoby, pisanki czyli wielkanocne przygody Pszczółek

Wpis dodał(a) Dorota Kozioł- Żurawska

Wielkanoc to piękny czas... Przygotowujemy się do przyjścia wiosny, sprzatamy zimowe śmieci, organizujemy ogródeczek w sali. No i czekamy na Święta Wielkanocne! Chcemy się do nich dobrze przygotować, więc  zaczynamy od ozdób świątecznych, które wykonujemy razem z rodzicami na warsztatach wielkanocnych w naszej grupie. W tym roku zrobiliśmy m.in. kartki świąteczne. Bardzo lubimy wysyłać życzenia do znajomych i nieznajomych z okolicznych przedszkoli, domów opieki, domów dziecka, domów spokojnej starości. Kartki wyszły piękne! Wizyta na poczcie i już wiemy, że komuś w te święta będzie miło, że Pszczółki o nim myślą. Wiemy już dobrze co powinno znajdowć się w wielkanocnym koszyczku. Szyneczka od masarza, jajeczko od kurki, masłko z śmietanki od krowy, no i chleb - od piekarza? A właśnie że nie! Chleb możemy zrobić sami, w naszej sali i własnymi rękami. Zaczęliśmy od poznania drożdży i mąki, bo więcej składników nasz chleb nie ma. Jeszcze tylko woda i sól. No i chrzan, bo to też tradycja wielkanocna, ale nasza Pani nie pozwoliła nam na wąchanie chrzanu. Ciekawe czemu... Wspólnie z Panią zagniataliśmy ciasto, trwało to bardzo długo. Potem obserwowaliśmy jak ciasto ucieka z miski, rosło jak na drożdżach! A potem najprzyjemniejsza część pracy - formowanie bochenków. Każdy mogł zrobić swój własny chlebek, do swojego koszyka. Bardzo staraliśmy się aby choć trochę przypominały kształtne bochenki, czasem jednak z tego wychodziły bułki czy rogaliki. Potem do pieca w przedszkolnej kuchni i po całym budynku rozniósł się zapach świeżego chleba. Przyjemnie było siedzieć w takim zapachu, szczególnie jak wszyscy pytali - sami piekliście chleb? Dumnie kiwaliśmy głowami, że tak, a co? Czterolatek nie potrafi?

W Wielki Piątek malowaliśmy pisanki. Jedne były barwione kolorową bibułką na mokro, drugie oklejane kolorowym papierem. Każdy robił zupełnie samodzielnie, wyszly więc prawdziwe dziela sztuki.

Z radością czekamy co będzie w następne święta - Pani obiecała że będziemy w końcu piekli babkę świąteczną... może nie będzie do koszyczka tylko od razu do zjedzenia?

Poszukiwacze Przygód - W krainie sztuki

od Dorota Kozioł- Żurawska