PSIjaciele z Przedszkola miejskiego nr 5 w Będzinie

Wpis dodał(a) Patrycja Niekrasz-Bagnicka

Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 5 im. Króla Maciusia Pierwszego w Będzinie co roku wspierają Schronisko dla bezdomnych zwierząt w Sosnowcu. 5 lutego 2018 r. przekazaliśmy dary, które mają na celu poprawę sytuacji podopiecznych znajdujących się w schronisku, a w szczególności będą służyć zabezpieczeniu warunków bytowych zwierząt w okresie zimowym. Były to karmy, koce, kołdry i inne akcesoria dla podopiecznych schroniska.

Ponadto w tym roku szkolnym nasze przedszkole zdobyło nagrodę główną Ogólnopolskiej akcji i  konkursie plastycznym „PSIjaciel zwierząt”. Dzieci miały okazję wspólnie obejrzeć prezentację multimedialną pt. „Najlepszy przyjaciel człowieka”, dzięki której mogły poznać wiele ras piesków. Panie podkreślały, że każdy piesek jest inny, ale każdy jest niepowtarzalny. Dzieci zwróciły uwagę, że psy są potrzebne w służbach mundurowych takich jak policja, straż pożarna i ratowniczych, zwłaszcza w górach i nad wodą.

Oprócz tego 14 listopada 2017 r.w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie  w ramach programu ''Bezpieczny pies-bezpieczne dziecko". Program miał na celu uwrażliwienie na potrzeby innych i wyrobienie nawyku systematyczności w opiece nad zwierzęciem poprzez uświadomienie wszelkich jego potrzeb. Terapeuta przekazał wiedzę i umiejętności, dzięki którym kontakt z pupilem będzie bezpieczny i komfortowy dla obu stron, a jednocześnie pozwoli na zaistnienie prawdziwej nici przyjaźni, która daje szansę na rozwijanie osobowości dziecka. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzieli się m.in., w których sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak zachować się w sytuacji, gdy pies zaatakuje, czym jest mowa ciała psa (najważniejsze sygnały: strach, agresja, chęć zabawy); jak bezpiecznie bawić się z psem, jak prawidłowo nakarmić psa oraz jaką rolę odgrywa pies w społeczeństwie (ratownik, strażak, policjant, terapeuta, przyjaciel). Po zajęciach każde dziecko otrzymało kodeks oraz Dyplom Przyjaciela Psa.

Bliżej Pieska

Podczas realizacji projektu dzieci będą mogły nieść pomoc potrzebującym zwierzakom oraz nauczą się właściwego zachowania wobec nich.

od Patrycja Niekrasz-Bagnicka

do Patrycja Niekrasz-Bagnicka