Skrzaty o ptakach pamiętają

Wpis dodał(a) Elżbieta Kwiecińska

Zima to trudny czas dla ptaków. Gdy ziemia zasypana jest śniegiem, trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia. Przedszkolaki o tym pamiętają i są zawsze chętne do pomocy. W tym roku przy realizacji tematu skorzystałam z wielu materiałów zamieszczonych w czasopiśmie Bliżej przedszkola. Rozpoczęłam od zajęć, podczas których dzieci poznały ptaki pozostające na zimę. Plakat dołączony do czasopisma był świetną pomocą. Maluchy przez kilka dni osłuchiwały się z nazwami i wyglądem ptaków. Po wysłuchaniu  utworu „Goście w karmniku” potrafiły dopasować obrazek ptaka do pokarmu. W ciągu kilku dni było dużo zabaw ruchowych, swobodnej ekspresji przy muzyce. Wykorzystałam szereg obrazków, historyjek. Niektóre oglądaliśmy na tablicy interaktywnej. Dzieci wykonywały także prace plastyczne. Jednym z zadań było wyklejenie sylwety ptaka plasteliną, pamiętając o odpowiednim doborze kolorów. Najważniejsze  to rozmowa o zasadach dokarmiania ptaków. Z pomocą rodziców zgromadziliśmy ziarna, nasiona i udaliśmy się do ogrodu przedszkolnego. Nie tylko karmniki zapełniły się ziarnami, ale też wiele innych smakołyków umieściliśmy na drzewach. Systematycznie uzupełniamy braki, aby skrzydlaci przyjaciele nie zaznali głodu. Dzieci cieszy widok wróbli, sikorek, które możemy obserwować przez szybę. Opieka nad ptakami nie tylko daje przedszkolakom wiele radości, lecz uczy je odpowiedzialności i systematyczności. Staram się tak wychowywać przedszkolaków, aby byli wrażliwi na potrzeby innych.

Poszukiwacze Przygód - W krainie dobrych uczynków

od Elżbieta Kwiecińska