Projekt czytelniczy w Przedszkolu Miejskim Nr 13 w Zamościu

z Oddziałami Integracyjnymi nr 13 Zamość

Grupa IV

Nauczyciel: Agnieszka Denis

Dziś, kiedy świat dzieci pełen jest komputerów, książki zaczynają być traktowane jak „przeżytek”. Jednak to w ogromnej mierze od nas, pedagogów i rodziców zależy, czy nasze pociechy znajdą w swoim życiu miejsce na książki i wzbogacą je o wartości, które niesie za sobą czytanie. Przyjaźń z książkami może zawrzeć już maleńkie dziecko, jeśli tylko mu to umożliwimy.

Jak w każdej dziedzinie wychowania i tu najważniejszy jest przykład: jeśli sami będziemy otaczać się książkami i i od najmłodszych lat będziemy czytać maluszkom, z pewnością nie zrezygnują one z książek w przyszłości. A warto o to zadbać, gdyż książki bardzo wiele wnoszą w życie małego człowieka.

Między innymi z tych powodów w przedszkolu w pracy z grupą IV książka towarzyszy nam każdego dnia, przede wszystkim przeprowadziłam zajęcia na temat „Jak należy książkę traktować” czyli dlaczego powinnyśmy dbać o nie i w jaki sposób należy to robić. W grupie przedszkolnej mamy swój „kącik czytelniczy” i „biblioteczkę”, tak by każde dziecko, gdy tylko ma ochotę mogło po tą książkę sięgnąć. Codziennie przeprowadzam tzw. Głośne czytanie, dzieci każdego dnia zapoznawane są z utworami i literaturą dziecięcą, słuchają bardzo chętnie czytanej literatury, zresztą teraz to już dzieci same przynoszą swoje książki z domu i proszą aby je czytać. Do przedszkola zapraszani są również absolwenci przedszkola właśnie na głośne czytanie i to oni wtedy czytają naszym dzieciakom. Blisko współpracujemy też z biblioteką Książnicą Zamojską, raz na miesiąc grupa chodzi na zajęcia do biblioteki, a raz na tydzień pani bibliotekarka przychodzi do przedszkola, aby poczytać dzieciom. Również we współpracy z biblioteką organizujemy konkursy plastyczne dla dzieci zachęcające do czytelnictwa. Dzieci lubią czytanie i chętnie biorą udział w różnych konkursach ogólnopolskich traktujących o literaturze dziecięcej. W tym roku szkolnym wzięły udział w następujących konkursach:

Plastyczny – konkurs ogólnopolski–„Moja ulubiona bajka”

Plastyczny „Mój ulubiony bohater bajkowy” – konkurs ogólnopolski

Plastyczny – „Ilustracja do wierszy W. Chotomskiej”

Plastyczny – konkurs ogólnopolski – „Przyjaciele Kubusia Puchatka”

Plastyczny – konkurs ogólnopolski– „Przyroda w literaturze dziecięcej”

Zdjęcia z zajęć bibliotecznych:

Książka dla przedszkolaka

Projekt zachęcający do promowania czytelnictwa oraz rozbudzania miłości do literatury wśród dzieci od najmłodszych lat.

od Agnieszka Denis

do Agnieszka Denis