"Czy zwierzęta lubią zimę?"

Wpis dodał(a) Ewa Górnik

Zima, to ciężki czas dla ptaków i zwierząt żyjących na wolności. Śnieg i mróz sprawiają, że jest im trudno znaleźć pożywienie, dlatego już od najmłodszych lat uczymy dzieci, jak można pomóc zwierzętom przetrwać ten trudny dla nich okres. W styczniu podczas bliżejprzedszkolnej podróży edukacyjnej do „Krainy Dobrych Uczynków” przedszkolaki z grupy III i z grupy IV z Samorządowego Przedszkola nr 1 w Przysusze, aktywnie włączyły się w działania zawarte w projekcie, w trakcie których kształtowały opiekuńczą postawę wobec zwierząt i ptaków, rozwijając wrażliwość na ich potrzeby, poznając różne sposoby niesienia im pomocy.

W ramach współpracy ze środowiskiem lokalnym oraz realizowanym w przedszkolu hasłem: „Przedszkolak mały i duży, żyjąc zdrowo przyrodzie służy” realizację projektu poprzedziłyśmy spotkaniami z opiekunem szkolnego Koła LOP działającym przy ZS nr 2 im. L. Skowyty w Przysusze i z pracownikami Nadleśnictwa – Przysucha. Celem spotkań było  poznanie ptaków zimujących w naszym kraju, zwierząt żyjących w okolicznych lasach, ich potrzeb i właściwych zachowań wobec nich.

Poprzez tematy zawarte w projekcie, wykorzystując proponowane zabawy, wiersz, opowiadanie, opowieść słowno – ruchową, pantomimę, historyjkę obrazkową, działalność plastyczną, muzyczną, ruchową, dzieci poznały nazwy wybranych zwierząt i ptaków, które w okresie zimy potrzebują pomocy i ich ulubione przysmaki. Uczyły się nieść bezinteresowną pomoc, rozwinęły wrażliwość na potrzeby zwierząt i ptaków w czasie zimy, poznając trudności jakie spotykają bezdomne i dzikie zwierzęta podczas mroźnej zimy oraz rolę człowieka w ich walce o przetrwanie. Przedszkolaki przynosiły i gromadziły  karmę w kąciku przyrody, systematycznie wsypywały ją do karmnika, obserwowały zachowania ptaków i cieszyły się gdy zagościły w przedszkolnej ptasiej stołówce. Swoje spostrzeżenia, wiedzę, odzwierciedlały w trakcie rozmów i w pracach plastycznych, rozpoznawały i nazywały ptasie przysmaki, wypowiadały się na temat pracy i roli leśnika w trudnym bytowaniu zwierząt w czasie zimy. Pracując wspólnie, wykonały makietę zimowego lasu, w której umieściły pokolorowane przez siebie leśne zwierzęta oraz „paśnik” z  wykonanymi smakołykami. Rozpoznawały ślady zwierząt zamieniając się w tropicieli, zarówno w sali przedszkolnej jak i na śniegu, układały historyjkę obrazkową, wypowiadały się na temat treści obrazkowej zawartego w projekcie plakatu.

Przeprowadzone zajęcia służyły rozbudzeniu ciekawości poznawczej, pozytywnych przeżyć empatii i bezinteresowności w niesieniu pomocy, nabywaniu opiekuńczego stosunku do zwierząt i kształtowaniu opiekuńczej postawy wobec zwierząt.

Efektem realizacji projektu było podjecie decyzji przez przedszkolaków o gromadzeniu karmy dla bezdomnych zwierząt mieszkających w Przytulisku w Przysusze. Jest to efektem podnoszenia świadomości dzieci, rozwijanie ich wrażliwości  na los zwierząt, wyrabianie poczucia odpowiedzialności za los zwierząt.

A nasze ptaki? Codziennie je obserwujemy! Miło jest patrzeć na wróbelka, gila czy sikorkę uczepioną przy tłuszczyku a nawet wronę, która też potrzebuje naszej pomocy.

Poszukiwacze Przygód - W krainie dobrych uczynków

od Ewa Górnik